| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vedeti voi religia in scoli/licee? Eu o vad o ora interesanta despre lucruri interesante,dialog, schimb de opinii etc.Sunt de acord si cu introducerea istoriei religiilor.De asemenea noi crestinii suntem de acord si cu cine nu vrea sa faca religie sa nu vina sau sa face cerere sa nu participe la ora.Ce faceti la ora de religie?

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Religia este subiectiva.
La scoala mergi sa inveti lucruri obiective si absolute care se aplica in orice situatie, nu lucruri subiective.
Omul trebuie sa renunte la subiectivism nu sa mai mearga si in aceste centre in care ne sunt bagate pe gat informatii subiective. Nu are sens.
Eu (si orice alt om) invat realitatea obiectiva, asa cum este ea, desigur ca, pe parcurs ce invat, aceasta realitate va fi modificata de gradul de subiectivism ce-MI APARTINE.
Dar in nici-un caz nu invat realitatea asa cum este ea perceputa de catre alti oameni. Imi ajunge subiectivismul meu nu mai am nevoie si de subiectivismul altora.
Apoi notele la religie nici nu au sens. Ce valoare are acel 10 sau acel 1? La ce te raportezi? Pentru ca daca ma duc laun liceu in care sa spunem ca se preda alta religie, pe un raspuns similar pot sa iau 10, in timp ce la celalalt liceu luam 2. Deci notele sunt lipsite de sens. Poti pune note in functie de ce cunoaste respectivul despre acea religie, atat.

| OOOLEOOO a răspuns:

In scoli nu se face religie, se face crestinism! tot cea ce este predat la ora de ''religie'' este de fapt crestinism.
Nici crestinism nu se poate numi, mai bine o numim ora de ortodoxie, sectele sunt ''alungate'' sau pur si simplu ele decid sa se retraga.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu mi se pare normal ca intr-un stat laic sa se predea religia in scoli in mod subiectiv, mi se pare pur si simplu aberant.Sunt de-acord cu predarea istoriei religiilor, dar nu cu predarea ortodoxismului in mod subiectiv.La ora de religie, deoarece in liceul unde invat exista aparatura, vedem de obicei un film care face propaganda religioasa sau vorbim despre tot felul de minuni in care, din fericire, crede doar profesoara.

| Gregory a răspuns:

Salut. Trebuie să ne gândim că această materie face foarte bine sufletului (să nu uităm că îl mai avem și pe el, și care nevoie de hrană duhovnicească!). Ora poate deveni foarte interesantă și interactivă atunci când profesorul este un bun pedagog. Eu unul îmi doresc ca această disciplină să se introducă de la grădiniță și să se predea și în facultăți, ca să nu uităm cine suntem și că avem nevoie foarte mult de Dumnezeu în viețile noastre! Cât privește istoria religiilor eu am studiat-o în clasa a IX-lea, dar nu mi-a plăcut. Dacă vreau să îmi aprofundez cunoștințele o pot face în timpul liber. Suntem ortodocși, o binecuvântare pentru noi, și slavă Domnului că această extraordinară Ortodoxie este așa de vastă încât nu ne ajunge întreaga viață să descoperim pe toată. Tocmai de aceea indicat este să ne zidim sufletele, și să ducem o viață pe cât se poate de bună, ca să dobândim în veșnicie Raiul cel minunat. happy

| RAY a răspuns:

ROMANIA cred ca e unicul stat din europa care are religie de la clasa zero pana la liceu, nu stiu daca e si la facultate asta denota o indoctrinare demna de evul mediu nicidecum de secolu 21 mai ales intr-un stat laic

eu din fericire nu am profesor de religie la liceu

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Subscriu

| Zenit313 a răspuns:

Religia nu trebuie invatata la scola, pentru ca sunt multi elevi care au religii diferite, sau deloc!
Din cauza religiei trebuie sa fim separati?!
La scoala invatam TOTI aceleasi lucruri universale. Religia, dupa cum stii foarte bine, nu este universala...
Religia trebuie invatata acasa sau la biserica.
La scoala mergi sa inveti.

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Există o serie întreagă de obiecte opționale propuse de profesori, care-i separă pe elevi pe grupe. Asta nu este o problemă?

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorită profesorilor din şcoala în care învăţ, nu mi se pare interesantă nicio oră. Istoria religiilor? Asta e o tâmpenie, la fel ca cea cu istoria altor state.

La ora de religie, citesc, scriu, ascult ce spune profesorul, ca la majoritatea orelor.

| C0nstantin a răspuns:

Religia in scoala romaneasca este o metoda de indoctrinare si ar trebui scoasa. De preferat ar fi Istoria religiilor, daca tot trebuie sa fie ceva legat de religie, in care sa fie prezentate toate religiile si modul in care au aparut fara sa se puna accent pe crestinism sau orice alta religie.
"De asemenea noi crestinii suntem de acord si cu cine nu vrea sa faca religie sa nu vina sau sa face cerere sa nu participe la ora." Sunteti de acord pe naiba! In 99, 9% din cazuri cererile sunt respinse. Motivul: conducerea scolii face parte din grupul de indoctrinati si scoala nu poate deschide un nou post de profesor fara acceptul statului (locuri de munca bugetare, dar asta tine deja de parte de politic) pentru a creea o ora de optionala la care sa participe cei care nu vor sa faca religie, iar din acest motiv cei care nu vor face religie nu vor avea acelasi numar de materii ca si cei care vor face religie si mereu vor fi polemici, scandaluri etc.

| Dragonfly6 a răspuns:

La mine la scoala, ora de religie este una cam lipsita de sens. Profu vine pe la si 15, vorbim despre aceleasi subiecte in fiecare an timp de cate 4-5-6 ore la rand, sunt atenti doar 6-7 care cred ca si-ar muta casa in biserica, ne face indirect in toate felurile etc. A spus ca nu exista rai si iad...
Dialog? Schimb de opinii? Ca orice alt profesor isi tine predica in fata noastra. Daca spunem ceva in contradictoriu => corigenta la religie ( nu glumesc, chiar e in stare de asta)
Daca am face istoria religiilor cred ca as fi venit la scoala doar pentru. asta tongue
La ora de religie fac 3 lucruri mari: mazgalesc caietul, citesc sau dorm.

E lung raspunsul, dar am chef de schimb de opinii.

| Disharmony a răspuns:

Ora de religie e un bullshit la şcoala mea. Mai ales că avem religie ultima oră, când nici cristos n-are chef de dezbateri şi multe informaţii total inutile despre lumea imaginară a creştinilor. Îţi dai seama că ni se bagă pe gât religia ortodoxă, fie că suntem sau nu creştini. Oricum nimeni din clasa mea nu dă doi bani pe ce ni se predă, iar partea cea mai stupidă e că dacă chiuleşte cineva, automat va avea media sub 6, chiar dacă are doar note de 9 şi 10. Profa e retardă rău de tot, aşa că n-are rost să încerc să-i explic cum e cu îndoctrinarea, deoarece cam asta face ea oră de oră. Aşa că, decât să-mi stric toată media (care îmi va afecta intrarea la facultate) pentru câteva ore de chiul, sunt nevoită să asist la ora de religie.

| yanira4u a răspuns:

Ce fac elevi la religie....profesorul meu de religie, era parinte de altfel, ridica in slavi religia ortodoxa, si ne facea sa radem cumva de religiile celelalte facandu.le sa para ridicole si chiar absurde si prostesti.nu mi.am permis o discutie in contradictoriu cu el, insa se pare ca daca spui ca esti de alta parere brusc iti scadea media. la teste ne punea sa scriem rugaciuni. religia ar trebui scoasa din programa. sau macar sa se studieze despre toate religiile lui. a da si ne mai spunea cum dumnezeu e bun si iertator insa daca nu faci cum spune el te trimite in iad, si ne repeta in fiecare ora oricum cum femeia trebuie sa fie supusa barbatului si sa il asculte. secolul 21, pare si logic

| Dumitru73 a răspuns:

Ce ti se pare asa de interesant? Si mai ales care este utilitatea acestei ore?

| milan9 a răspuns (pentru Dumitru73):

La vârsta matale, ai prins ceva ore de socialism ştiinţific, nu? Cu siguranţă erau mai interesante, şi au rămas constructive cred... happy

| Dumitru73 a răspuns (pentru milan9):

Nu am facut socialism stiintific.
Oricum, cred ca erau la fel de interesante si instructive ca si orele de religie.

| iFranke a răspuns:

Sincer sa fiu domnul nostru de religie glumeste si nu ne insulta sau nu ne bata niciodata daca ne zice de eemplu jigodii asa de alinta el laughing nu ne zice din suflet