| costinvlad49 a întrebat:

Voi chiar mai credeti in biblie? Cartea aia nu are valoare, este creata pentru a ne minti. Pentru a ne baga sclavi de tip modern. Adevaratul Dumnezeu este Enki. El nu o sa permita sclavia moderna, ciparea si distrugerea omenirii, nu va permite ca evreii si masonii sa ne conduca, o sa ii distruga într-o buna zi. In 2160 era varsatorului va veni. Este era in care credinta adevarata va veni. Este era lui Enki. Deci? De ce tot spuneti ca in biblie scrie sa nu ai zei, etc? Cand de fapt biblia este o porcarie. Daca ENKI este Dumnezeu de ce sa ma iau dupa o carte ce are in ea numai povesti de adormit copii? Nu o sa fac asta. Religiile de stanga il semnifica pe adevaratul Dumnezeu.

81 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic tu nu te iei dupa biblie in care sunt povesti... te iei dupa alta carte care iti povesteste despre acest enki pe care sigur nu l ai vazut tu personal... deci diferent e?

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Asa sunt religiile mai nou aparute

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Celui ce a intrebat ii place mai mult povestea cu enki decat povestea cu iahve.
rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cine 'dracu' mai e ala?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Care a pus intrebarea? happy

| costinvlad49 explică (pentru suntserios):

Nu este o carte. Enki este dumnezeu, iar evreii vor sa ne cipeze. Sa fim sclavi. Adevaratul dumnezeu nu permite sclavirea oamenilor a animalelor etc. Evreii nu sunt poporul ales. Sunt niste prosti ce nu pot sa ne faca rau fiindca ENKI(DUMNEZEU) ii distruge daca fac aceste lucruri.

| costinvlad49 explică (pentru Octavian199):

Este religie antica. Cauta pe google despre enki.

| costinvlad49 explică (pentru Meme10Memu):

Enki este zeul creator. Si este real.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru costinvlad49):

Si te ai intalnit cu acest enki sau il vezi doar cand mai fumezi cate ceva suspect?

| costinvlad49 explică (pentru Octavian199):

Dumnezeu. Cel adevarat. Deaceea va imbatati in probleme, rele, boli, etc ca credeti in fictivul yahweh. Enki este dumnezeu si ii lasa la voia intamplarii pe cei care il blasfemiaza. Nu te ajuta, nu iti face rau. Tu iti faci rau singur blasfemiindul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru costinvlad49):

"Nu te ajuta" - nu te ajuta enki?

| Meme10Memu a răspuns (pentru costinvlad49):

Enki creeaza oameni si apoi ii lasa sa moara? enki doar creeaza?

| RaulAlmășan a răspuns:

Enki este un zeu sumerian, care zicea ca este stapanul apelor infinite, app apele sunt finite.
El zice ca are un inceput.
A fost aparut normal in Babilon, din care aproximativ 80 %din ei au pornit din Babilon.
De asta babilonul e numit, casa celui rau.
Acest zeu este si zeul peste, sau capra-peste pe care il venereaza si catoliciiwinking

| costinvlad49 explică (pentru RaulAlmășan):

El este dumnezeul nostru. Ne a creat.

| costinvlad49 explică (pentru RaulAlmășan):

Nu este rau. Este bun daca si tu esti dispus sa fi bun cu natura si cu tot ce este in jurul tau, mai ales daca esti bun cu animalele. Daca nu crezi in el, nici el nu se va baga cand faci o greseala sau faci ceva corect. O sa te lase sa fii liber.

| Panamax a răspuns:

Biblia este o carte de povesti.
Vechiul Testament este o adunatura de mituri culese de evrei de la mai multe popoare. Mitul creatiei este luat integral de la sumerieni.
Iar Noul Testament este o poveste siropoasa despre un asa zis copil nelegitim facut de un duh cu o evreica minora etc etc.
Enki si YHWH erau colegi veniti de pe aceeasi planeta.Nu au nicio legatura cu divinitatea.
Nu au creeat nimic.Au modificat ceva existent pentru interes propriu.

| costinvlad49 explică (pentru Meme10Memu):

A facut ceva gresit cand a creeat primii oameni. El a vrut sa ne faca ca ei. Ei sunt de mii de ori mai evoluati decât noi. Noi nu avem chakrele deschise din nastere. Trebuie sa le activam noi. Ei le au deja deschise.

| costinvlad49 explică (pentru Meme10Memu):

El ne a creeat si daca crezi in el poti trai cu mult mai mult.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru costinvlad49):

Dumnezeul revelat in Biblie e singurul Dumnezeu real.
Dumnezeu a creeat oamenii si nu a gresit nimic la ei.
Zeul tau e un peste capra,
Aparut din Babilon, nu de la Sumerieni.
Zeii provin din babilon, invata istoria, nu citi de pe net.
Biblia nu contine minciuni, nimeni nu a putut gasi minciuni in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru BlackBriliant):

Este cuvantul unor oameni care au trait acum cateva mii de ani.
Am pretentii mai mari de la un zeu universal, nu orice pacalici care vrea jertfe de animale moarte si care ii instiga la razboi pe supusii lui.

Răspuns utilizator avertizat
| costinvlad49 explică (pentru RaulAlmășan):

Biblia este scrisa de masoni ca sa ne poata manipula. Yhwh nu este adevaratul dumnezeu. Dumnezeu exista. Dar biblia nu il arata pe dumnezeu. De fapt dumnezeu vrea sa folosim vrajitoria si tot dumenzeu iubeste animalele si tot si vrea sa devenim asemenea unui zeu. Pe dumnezeu il cheama eki, melek taus si in multe alte moduri. Biblia nu il descrie pe dumnezeu. Cel ce a creeat asta a fost nebun.

| costinvlad49 explică (pentru BlackBriliant):

Nu este cuvantul lui dumnezeu. Biblia nu il descrie pe dumnezeu in adevarata sa infatisare. De fapt dumnezeu vrea sa fim ca el si sa evoluam spiritual. Adica sa ne vindecam prin vrăjitorie ocultism etc. Sa facem multe altele.

| costinvlad49 explică (pentru Panamax):

Biblia nici nu il reveleaza pe adevaratul dumnezeu. Enki este dumnezeu.

| Panamax a răspuns (pentru costinvlad49):

Daca vrei sa ajungi la adevarata divinitate trebuie sa mai cauti. Enki a fost un simplu extraterestru venit aici cu treaba la fel ca YHWH si multi altii.

| costinvlad49 explică (pentru Panamax):

Enki a fost creatorul nostru. YHWH nu exista.

| Helper07 a răspuns:

Tu de ce crezi in enki?

| Henrypericolpublic a răspuns:

Asta e destul de adevarat, cu biblia.
Un Dumnezeu exista, dar in biblie preotii au luat doar ce scrieri le-au convenit lor.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru costinvlad49):

Biblia e o carte reala pe cand Enki (capra-peste)este un inger cazut, sau o minciuna.
Vrei sa devii o capra-peste?
?
Dumnezeul revelat in Biblie e singurul care este Real.