| CranK71 a întrebat:

Voi credeti in persoane imaginare? cum pot crede in cineva in pe care nu am vazut niciodata? "dumnezeu" ne iubeste neconditionat? atunci de ce a creat iadul? si inca o intrebare. de unde stiti ca dumnezeu este o persoana buna? tinand cont ca a lasat milioane de oameni sa moara de foame

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/EB42aHF6PQg

59 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/gPOfurmrjxo

| CranK71 explică (pentru NOname):

O stiu pe asta. e super tare big grin

| victoreanu a răspuns:

Eu uneori nu cred nici in ce vad, in special la televizor sau prin ziare.
Intuitia insa nu m-a tradat nicidata.

| danay72 a răspuns:

Oamenii interpreteaza ideea de chin vesnic, dar in Biblie se spune clar ca acesta inseamna moarte. Apocalipsa21:8.Apoi nu Dumnezeu provoaca suferinta si nu incearca pe nimeni. Iacov1:13.Cat despre rautatea de azi e datorita imperfectiunii mostenite, a lui Satan, care e conducatorul lumii si a evenimentelor neprevazute.Romani5:12,1Ioan5:19,Eclesiastul9:11.Dumnezeu va interveni in curand si va pune capat tuturor acestor lucruri rele.Psalmi37:9-11

| CranK71 explică (pentru danay72):

Cand dumnezeu va interveni. atunci am sa cred in el. pana atunci ce motiv am sa cred in el? sau ce dovada am ca el exista?

| CranK71 explică (pentru danay72):

Sufletul traieste doar in corp... in afara lui deja nu mai exista... la fel ca si dumnezeu si satan. sunt lucruri inexistente

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Asa e, sufletul e omul, exact cum arata Biblia.Geneza2:7,Ezechiel18:4

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Sunt 2 dovezi principale ca exista.In primul rand printr-o studiere atenta a Bibliei si prin creatie.Totul e in creatie prea exact ca sa fie o pura intamplare. Apoi Biblia daca o studiezi din punct de vedere istoric, arheologic, stintific etc te convingi de existenta unui Creator.Romani1:20,2Timotei3:16

| CranK71 explică (pentru danay72):

Biblia a fost creata de biserica. si tu nu intelegi scopul pentru care a fost creata vad. scopul a fost sa prosteasca lumea sa vina sa le dea bani si sa ii imbrace pe ei in aur. de altfel ei nu platesc taxe si impozite in zilele noastre. de curand cand oameni au zis ca vor sa fie incinerati patriarhia a spus exact asa : "Cine vrea sa se arda sa o faca la el acasa cu nevasta sau sotul sau". asta din cauza ca daca oameni ar fi incinerati ei nu ar mai scoate bani din inmormantari si pomeni... cat despre chestia care o numesti "prea exacta" "dumnezeu" nu a fost prea exact atunci cand a spus ca el iubeste oameni neconditionat dar daca nu credem in el ne trimite in iad...

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Tot ce spui tu e adevarat legat de preoti.Nici Isus nu a fost de acord cu ei si ei nu aplica ceea ce zice Biblia. Apoi ei baga frica in oameni folosindu-se de traditii si idei nebiblice cum e focul iadului.In Biblie ideea de iad inseamna distrugere eterna, dar ei o interpreteaza cum vor. Apoi faptul ca iau banii de la oameni, asa e.De fapt Biblia ii condamna si spune ca sfarsitul lor va fi rusinos si in curand Dumnezeu va trece la actiune impotriva acestora. Apoi, nu ei au scris Biblia ci 40 de barbati diferiti care au scris-o pe parcursul a 1600 de ani, iar istoria confirma acest lucru.Dar, ai dreptate preotii nu vor ca oamenii sa inteleaga Biblia, pentru ca pierd din enoriasi si isi pierd salariu.

| CranK71 explică (pentru danay72):

Ma bucur ca mai este cineva care isi foloseste capul.

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Asa scrie Biblia, iar eu ca Martora a lui Iehova ma straduiesc sa inteleg ce imi spune ea, nu traditile si obiceiurile oamenilor.Mai multe detalii poti afla pe situl www.jw.org

| milan9 a răspuns (pentru CranK71):

Iisus nu a fost de acord cu preoții? Dar oare nu El a ÎNTEMEIAT PREOȚIA creștină?:

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi (preoți și episcopi), ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."- Fapte 20, 28

Manipularea sectantă se pare că iarăși calcă în picioare Scriptura pe care preoții și episcopii Bisericii apostolice au adunat-o!

Și incă un lucru important: superstiţii sau tradiţii păgâne, în Biserica lui Hristos nu există! Se poate lua fiecare element în parte pentru a se putea constata asta.

| milan9 a răspuns (pentru CranK71):

Iată spre exemplu, o mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS:

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| CranK71 explică (pentru milan9):

Biblia, noul testament, vechiul testament etc au fost facute de oameni care au avut de castigat din asta (bani) deci nu reprezinta nimic

| ania a răspuns:

Nu credem în persoane imaginare ci în Creatorul nostru per ansamblu, inclusiv al darului imaginației. Dumnezeu ne iubește necondiționat dar nu ne obligă să ne petrcem eternitatea împreună cu El deși și-ar dori acest lucru, iadul reprezintă respectarea deciziei noastre de a nu voi să -L căutăm sau să avem de-a face ceva cu El. Dacă toată hrana care există pe pământ n-ar ajunge pentru toți oamenii, am putea spune că Dumnezeu nu e bun, dar Dumnzeu ne-a dat nouă pământul spre administrare și noi suntem de vină că nu o repartizăm bine, că îi lăsăm pe unii din semenii noștrii să moară de foame.

| CranK71 explică (pentru ania):

Pai daca ne-a dat libertatea si ne iubeste neconditionat atunci de ce a mai dat si cele 10 porunci... (poate ca dumnezeu o exista dar cel din biblie si cel reprezentat de biserica este o minciuna, un personaj pe care biserica a scos multi bani) daca ar fi adevarat acest dumnezeu. biserica nu ar cere nici un ban vreunui enorias, ar plati taxe si impozite etc.

| anonimg a răspuns:

Iadul a fost pregatit diavolului si ingerilor lui, nu si oamenilor. (Matei.25:41) Ca ajung si oameni in el este pentru ca oamenii au ales aceasta.
Nu este voia Lui ca sa existe suferinta sau moarte pe pamant. Lucrurile acestea vin ca urmare a neascultarii de El.
Ca omul poate spune: "Nu vreau sa am de-a face cu Dumnezeu! Vreau sa fiu un om liber!" Problema este ca atunci cand alegem sa nu traim sub stapanirea divina, atunci cel rau ne va lua in stapanire. Daca alegem sa nu slujim lui Dumnezeu, automat, in mod deliberat alegem sa luptam impotriva Lui, si astfel luptam impreuna cu Satana si ingerii lui... chiar impotriva lui Dumnezeu.
Dumnezeu intr-adevar este nevazut. Dar eu intreb: poate vreun om sa vada dragostea? Dar gandirea? Dar vreun sentiment sau simtamant anume? Daca acestea nu le-a vazut nimeni, poate sa spuna cineva ca acestea nu exista? Ei, tot la fel stau lucrurile si in cele spirituale. Chiar daca nu-L vedem pe Dumnezeu, El ne-a dat viata prin parintii nostri; El a creat totul, si tot El intretine lucrarile create de El.
Si dupa cum copilul vede ca parintii il iubesc, tot asa si noi putem sa vedem ca Dumnezeu ne iubeste.
Oare se poate spune ca un parinte are o dragoste mai mare pentru copilul sau decat are Dumnezeu pentru noi oamenii -care suntem creati dupa chipul Sau? Oare de ce suntem facuti dupa chipul Sau? Nu este aceasta o dovada ca ne iubeste?
Un parinte poate sa nu-si iubeasca copilul neascultator. Dar nu la fel sta si in relatia lui Dumnezeu cu omul.
Iata dar ce este scris: "Poate o femeie sa uite copilul pe care-l alapteaza si sa n-aiba mila de rodul pantecelui ei? Dar chiar daca l-ar uita, totusi Eu nu te voi uita cu niciun chip..." (Isaia.49:15)
Daca tu esti in viata, inseamna ca Dumnezeu a ales ca sa te nasti; daca ai paine pe masa, asta inseamna ca te iubeste.
Daca noi gandim rau impotriva lui Dumnezeu, se poate spune ca este normal lucrul acesta, deoarece ne-am nascut intr-o natura cazuta in pacat -adica in razvratire fata de El. Totusi, inima trebuie supusa ratiunii si judecatii, si nu invers. Oare sa nu existe in inima ta nici-o apreciere fata de Dumnezeu? Este imposibil. Daca da -si cred ca exista-, atunci cauta sa te prinzi de aceasta si sa te gandesti la ea. Sa nu luptam impotriva Aceluia care ne doreste intotdeauna binele!

| Bogdana a răspuns (pentru anonimg):

Perfect.Sunt pe deplin acord!

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Si aici te-as intreba eu: Daca te-ai naste fara religie. sa nu existe religie pe pamant. ti-ar veni in minte toate chestiile astea? ca dumnezeu a creat pamantul in 7 zile? sau ca a facut un copil cu un alt copil de al lui (fecioara Maria) fara sa aiba contact sexual, apropo dragostea se poate vedea. tu nu vezi cand un om te iubeste? Gandirea e in capul tau, la fel ca si dumnezeu deci nu le poti vedea pentru ca sunt amandoua imaginare si de unde iti dai seama noi suntem facuti dupa chipul lui si nu e invers? el este facut dupa chipul nostru.(creat de oameni) apreciere fata de dumnezeu? apreciere fata de parinti. ei ti-au dat viata si nu a ajutat nimeni altcineva la asta decat doctorii. si de unde sti ca dumnezeu iti doreste binele? astea sunt toate intrebarile la care vei incerca sa te rogi la "dumnezeu" sa iti dea un raspuns

| CranK71 explică (pentru Bogdana):

Cred ca nici nu ai citit raspunsul... sau daca ai facut asta nu ai inteles nimic. doar ti-a placut ca a fost foarte lung

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Trebuie sa marturisesc ca Dumnezeu nu este o Persoana imaginara. Daca nu-L vezi pe Cel nevazut, inseamna si ca nu exista?
Un lucru foarte frumos a facut Dumnezeu -si imi place cum il exprima Biblia: intelept-, si anume ca El a lasat unele lucruri si ca sa le descoperim noi oamenii. Este fascinant lucrul acesta -ca noi sa descoperim multe lucruri nedescoperite in vastele domenii, lucruri care nu pot incapea cu totul in mintea omeneasca -nici in viata aceasta, nici in viata viitoare.
Omul insusi a fost creat cu dorinta de cercetare si descoperire nesatioasa -atat in lucrurile vazute, cat si in cele nevazute.

Tu ma intrebi ce s-ar intampla daca m-as fi nascut fara o religie. Raspunsul imi este greu sa il formulez in cuvinte, dar ma voi stradui. Pe o parte, vedem ca in jurul nostru se desfasoara puteri care depasesc cu mult puterile noastre. Lucrul acesta il face pe om sa se vada slab, inferior in fata acestor forte -fie manifestari supranaturale(minuni), fie natura inconjuratoare- si este nevoit sa se "plece" inaintea acestora. Astfel, religia ia nastere ca rezultat al inchinarii noastre. Depinde de noi cui ne inchinam. Totusi, Dumnezeu nu Se descopere in felul acesta oamenilor. Cand omul devine constient cat de mult este iubit de Dumnezeu, atunci inima lui nu poate sa nu raspunda iubirii divine.
Pe de alta parte, Biblia spune ca in toti oamenii care s-au nascut vreodata pe pamant, Dumnezeu "a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei", (Eclesiast.3:11) si "ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Fapte.17:27)
Aleg Biblia deoarece ea este temelia pe care mi-am bazat convingerile. Orice om trebuie sa se bazeze pe ea -sa se sileasca sa o cerceteze-, pentru ca aceasta este singurul sprijin al omului in viata. Dupa cum o casa nu rezista fara temelie, tot asa nici omul n-ar rezista fara Sfanta Scriptura. Altfel, va vedea ca tot ce a "zidit" in viata se va prabusi mai devreme sau mai tarziu. Si dupa cum toate lucrurile trebuiesc sa aiba unitati de masura -caci cum iti vei da seama ca un kg este un kg, sau un metru este un metru daca nu exista unitate de masura- tot asa, dreptarul tuturor invataturilor este Biblia.
Ea insasi vorbeste:
"Orice cuvant al lui Dumnezeu este incercat. El este un scut pentru cei ce se incred in El. (Proverbe.30:5) si
"Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu." (Matei.4:4) Datoria mea si a ta este ca sa Il punem pe Dumnezeu la incercare ca sa ne convingem in mod personal daca lucrurile stau asa cum le-am auzit.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Daca eu nu il vad pe spider-man inseamna ca nu exista? el exista si chiar exista si o biblie a lui care se numeste "the amazing spider-man"

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Si apropo tu ai citit biblia? daca da. nu ai observat in cate chestii se contrazice singura?

| anonimg a răspuns (pentru CranK71):

Da, am citit Biblia. Daca in Sfintele Scripturi "sunt unele lucruri grele de inteles", este pentru ca "cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc", spre pierzarea lor. (2Petru.3:16)
Sfanta Scriptura va putea fi inteleasa NUMAI daca omul cauta cu toata inima adevarul. Aceasta este o conditie obligatorie -lasata de Dumnezeu.
Sunt multi care cunosc, care au auzit si au vazut cum aceasta Carte a schimbat vietile a mii si mii de oameni; dar ce folos pentru acestia? Ce folos are omul daca ramane un simplu spectator din tribune?

PS: Daca spider-man m-ar scoate din groapa pacatului, daca el ar putea sa ma mantuiasca -daca ar implini aceasta nevoie a mea-, cu siguranta ca as alerga la el.
"In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." (Fapte.4:12) Adevarat este si cuvantul acesta "trebuie" -trebuie sa fim mantuiti. Eu nu concep mantuirea ca fiind o optiune -daca vreau sa fiu mantuit sunt, iar daca nu vreau sa fiu nu voi fi. Nu. Ci trebuie sa fim mantuiti. Asa trebuiesc privite lucrurile. Pentru ca Dumnezeu ne face cunoscut mai dinainte finalul drumurilor pe care alegem sa mergem. Nu o face ca sa ne sperie, ca sa ne fie teama de El; ci o face ca sa ne avertizeze.
Lucrul acesta este ca si cu mancarea: daca mie imi place o mancare doar pentru ca are gustul bun dar in mintea mea sunt convins ca nu este sanatoasa, atunci ce voi face? Voi continua sa traiesc in placerea aceasta, sau voi incerca sa-mi schimb gusturile? Oare Dumnezeu sa fi creat pomi si verdeturi fara gust? Niciodata. Stiu ca mintea care cauta contradictii zboara catre verdeturile care nu sunt bune -otravitoare-, si uita verdeturile de care s-a bucurat poate chiar la masa anterioara.
Biblia mai spune ca fiecare om a primit o "masura de credinta pe care a impartit-o Dumnezeu fiecaruia." (Romani.12:3) Ce facem dar cu aceasta credinta? O innabusim cu buruienile necredintei?
Trebuie doar sa nu facem nimic ca sa creasca buruienile; dar ca sa cultivam o planta, aceasta trebuie ingrijita; si aceasta cu multa truda. Numai daca suntem lenesi si nu muncim ca sa cunoastem adevarul nu vom capata nimic. Ba inca ni se va cere socoteala de ceea ce ni sa incredintat -de aceasta masura de credinta care am primit-o fiecare dintre noi. Sa fim numiti "robi buni si credinciosi", si nu "robi vicleni si lenesi". (Matei.25:21)
Cu adevarat unii sunt vicleni dar si lenesi.
Datoria morala a tuturor oamenilor este "ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind", "macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Fapte.17:27) Iar cei ce nu fac lucrul acesta intra singuri in categoria robilor vicleni si lenesi din parabola Domnului Hristos.

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Dumnezeu a facut pamantul. planeta pe care a populat-o cu versiuni miniaturale de-ale lui dupa ce a creat si un alt gen de om dintr-o coasta de-a primului fiu de al sau si i-a trimis pe pamant pentru ca femeia a primit porunca de la un sarpe sa manance un mar care era otravit iar apoi acei 2 oameni care practic erau frati. au facut inca cateva milioane de copii care si ei erau frati si in continuare au facut copii., dar intr-o zi dumnezeu sa infuriat si a inecat aproape toti oameni... mai tarziu a facut dragostecu o femeie virgina care a facut un copil ramanand virgina. copilul era tot el dar la lasat sa moara pentru ca ceilalti sa il iubeasca

| CranK71 explică (pentru anonimg):

Cuvintele lui isus citate din biblie (marcu 10:21) "vinde tot ce ai si da la saraci" in cazul asta ce fac preoti cu tot aurul ala din biserica, toate masinile alea scumpe ale lor, si restul averilor lor? biserica ortodoxa a avut in 2011 un buget un profit de 85 de milioane de euro in 2012 mai mare de atat iar un batran are pensia de 200 lei ti-se pare corect? mie nu

| milan9 a răspuns:

Pentru că Biblia preferă şi foloseşte de extrem de multe ori expresii metaforice, înţelegem de ce în Apoc. 21, 8, „moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, "moartea a doua" ar înseamna "distrugere eternă", dar nu este acesta sensul biblic!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute iar apoi să moară iar, ca o demonstraţie ritualică "a la Champs Elysee", şi gata? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| CranK71 explică (pentru milan9):

Daca ai citi toata biblia, ai descoperi ca se contrazice in totalitate. daca vrei sa iti zic, cu ce se contrazice doar raspunde-mi deci tot ce iese din biblie nu e adevarat.

| milan9 a răspuns:

Iar în cadrul LIBERTĂŢII lăsate omului, orice abatere orice îndepărtare morală, spirituală de Dumnezue comportă anumite riscuri ce se pot manifesta în pierderi, accidente, îmbolnăvire, scurtare a vieţii (din cauza viciilor, în accord cu "libertatea"omului), fârşitul vieţii…

"Retragerea" în discreţie a lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Astfel de pierderi ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

Necazurie sunt în același timp și semnale de alarmă în privința necesității şi a unei împliniri spirituale, singura care nu dezamăgește dar în schimb te face să cunoști un sens al existenței, unul la care nu te-ai fi aşteptat să fie atat de important şi de puternic...

| CranK71 explică (pentru milan9):

Poti sa faci un rezumat la ce ai spus tu? mi-se pare doar un copy-paste... si ca nu prea are legatura cu subiectul

| milan9 a răspuns:

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie Iubire dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului?
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului. Dar omul, ar putea el păstra continuu calea "îndepărtării"? Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" (de Dumnezeu) se ţine aprinsă lumânarea, pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat!

Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El?

Este însăşi respectarea libertăţii omului! (care vrea să fie foarte "ferm" în greşelile sale, aşa probabil cum au vrut şi vor şi "îngerii căzuţi", deşi Dumnezeu i-ar primi înapoi dacă aceia ar conştientiza cu sinceritate gravitatea faptelor care îi îndepărtează moral);

Pentru orientarea şi "Iluminarea" acestei libertăţi umane (pe care Divinul Şi-a impus să o respecte), Dumnezeu Fiul a mers până la maxima umilinţa şi Jertfa pe Cruce…

Libertatea trebuie asumată până la capăt, în încântătoarea cunoştinţă de cauză a veşniciei noastre...

| milan9 a răspuns:

Exceptând propaganda eronată a unei anumite secte, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării "figurate", simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

Geneză 3, 19 "În sudoarea fetei tale îţi vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care eşti luat; căci pământ eşti şi în pământ te vei întoarce" se referă doar la natura fizică a trupului. De ce? Pentru că nu a spus Dumnezeu că Adam e numai pământ ci "pământ ești" cu sensul de "ești și pământ"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Statul nu oferă decât 40 % salariul brut, IMPOZABIL (!) al preoţilor, bani din care o mare parte rămân fie tot la stat (impozitare pentru TOATE cheltuielile referitoare la C.A.S., sănătate, șomaj, pensie, etc) fie la Episcopie.
Uneori, în ziua de salariu preotul vine să completeze cu bani din buzunar impozitele salariale către stat și episcopie și nu să ia vreun ban acasă. Vorbesc din cazuri concrete...).

Te lași foarte ușor influențată de zvonurile pe care le creditezi fără să le verifici.

Pe de altă parte, sectele plătitoare de zeciuială (care văd că se leagă de bani) mai bine nici nu ar vorbi despre activitatea "gratis"!

Această zeciuială (directă sau sub formă de "donaţii") este miza pentru care sectele îşi adună prozeliţi. Ce s-ar face fără ei? Cine ar mai plăti "donaţiile"- a zecea parte din tot venitul lunar?
Mântuitorul nu a susţinut zeciuiala cu care jegmănesc sectele, dar i-a încurajat în mai multe ocazii pe apostoli să primeasca ceea ce li se va da, pentru că "vrednic este lucrătorul pentru plata sa".

| CranK71 explică (pentru milan9):

Sa-ti explic mai direct pentru ca vad ca nu intelegi:
Preoti nu platesc taxe si impozite nici pentru ei nici pentru biserica desi au numai aur in biserica. iti iau bani si la inmormantari si la nunti si de fiecare data cand vin in casa la tine sa o "sfinteasca" sau sa elimine "duhurile rele"
Oricum nu cred ca eu ma las usor influentat de zvonuri ci tu. pentru ca tu crezi in ceva ce nu ai vazut niciodata dar tu crezi pentru ca toata lumea crede... ca si cand ai urma o turma de oi iar in frunte ar fi un cioban orb!
tu chiar crezi ca daca dumnezeu ar exista ar avea nevoie de bani la cutia milei?
in biblie scrie: "strange-ti toata averea si da totul saracilor", mi-se pare mie sau stau cam bine preoti in masini de lux si haine cu aur?

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

SUFLETUL ESTE NEMURITOR!
Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor:
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

- Ecclesiast 12, 7; Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| CranK71 explică (pentru milan9):

Daca tu crezi ca omenirea a fost creata cu un pic de praf... dupa 2013 ani de viata se pare ca unii oameni nu au evoluat mai deloc... credeti tot ce a zis un om cu 2013 ani mai primitiv decat voi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iadul nu este altceva decât locul ÎNDEPĂRTĂRII DE DUMNEZEU. Omul este liber şi poate face asta, şi din păate îndepărtarea lui progresivă şi ostentativ de Dumnezeu uneori nu cunoaşte limite! Nu Dumnezeu a creat iadul, nu El este Cel care să-L dorească!

Dar omul este liber să respecte sau să calce în picioare cuvântul lui Dumnezeu şi să se îndepărteze… Dumnezeu nu omoară pe nimeni aşa cum vor iehoviştii. Dumnezeu A SĂDIT ÎN SUFLETUL OMULUI VEŞNICIA. El nu va ucide pe nimeni aşa cum îşi doreşte una din cele 40000 de secte (trebuia să fie una care să inventeze şi asta!)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!

Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor...

| CranK71 explică (pentru milan9):

Aa si apropo acel "dumnezeu" care te iarta de greseli si te iubeste neconditionat cum de te trimite in iad? totusi. nu te iubea neconditionat?

| milan9 a răspuns (pentru CranK71):

Nu știu cum să-ți spun dar te dezamăgesc. Niciuna din acuze nu este adevărată. Chiar mă simt prost că trebuie să te contrazic happy
Taxele și impozitele salariale ei le plătesc pe toate, astfel că din ceea ce primesc de la stat, ei nu mai rămân aproape cu nimic. E adevărat că ceea ce se mai primește la Liturghie nu știu să se impoziteze, dar acesta este un compromis acceptat de stat pentru a nu retroceda averile mănăstirești (însumate prin donații vreme de 2000 de ani de creștinism și prin moștenirile celor care s-au retras la mănăstire luând bruma de avere cu ei).

Pentru toate serviciile de botez, cununie sau înmormântare (unii au o cununie sau două pe an- că tot te temi că s-or îmbogăți) se eliberează chitanțe, deci nu te teme căci se impozitează și acestea într-un fel, adică un procent revine episcopiei pentru bugetul pe care de alrfel nu-l alimentează nimeni altcineva. Dacă statul oferă ceva, oferă direct pentru vreo construcție, nu fonduri la discreția vreunei episcopii…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Aur în Biserică nu are unde să existe. Știi și tu acea proprietate fizică a aurului sau acea zicală, că poți cu o picătură de aur să acoperi (cu poleială) un călăreț cu cal cu tot. Asta au vrut turcii la o biserică monument din Iași, să dea foc Bisericii pentru a topi aurul, dar care aur că nu au găsit nimic. Cu 3-4 grame acoperi toată Biserica cu foiță de aur sau mai știu eu cu ce.

Veșmintele acelea ale preoților (pe care le poartă toată viața) costă 1200 ron. Zi-mi tu poti sta cu aceeași salopetă sau halat la muncă toată viața? Mașini de lux? Te referi la cele 5-6 din toată tara (si avem vreo 23000 de preoți si călugări), acelea care au apărut deja de sute de ori în ziare și la tv. Acele cateva masini sunt vedete, dar tot 5-6 au rămas. În rest, vino într-o sesiune la facultate sa vezi ce găsești. Mașini obișnuite ca peste tot în oraș.

Încă, poate că nu mă crezi, dar din câte dacii vechi mai cunosc (și le pot număra pe toate cu degetele de la o mână) vreo două din ce cunosc eu deci, sunt ale unor preoți.

| CranK71 explică (pentru milan9):

Icoane poleite cu aur. aur alb etc cat despre taxe si impozite informeaza-te mai bine http://www.roportal.ro/......a-impozit/

| CranK71 explică (pentru milan9):

Cat despre masini uite si aici
http://www.google.ro/......tp?/imgres v%3D9qTQAdJcvnQ&h=360&w=480&sz=17&tbnid=OSLYJqWoz2qKxM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__mnTiOA5UTfj_5eewyxsqo2MxQQk=&docid=YGcXu8_yn9Am_M&sa=X&ei=gYQzUoDAMozWsgakmoC4Bw&sqi=2&ved=0CFkQ9QEwBA&dur=423

| CranK71 explică (pentru milan9):

Mai vrei? uite ca iti mai dau cate vrei...
http://dan-blog.ro/......omane.html

| CranK71 explică (pentru milan9):

Dar de iubirea neconditionata a lui "dumnezeu" nu zici nimic?

| Maxim96 a răspuns:

Credem in adevar!
Dumnezeu e bunatate si iubire, dar e si urgie asupra celor ce fac rele si nu se pocaiesc. Judecatile Lui sunt drepte si nu poate mintea omenesca sa le inteleaga. Iadul a fost creat pentru diavol si ingerii lui.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Yahve nu a creat nici un fel de iad sau de rai, iahve si satanel vb in vt despre cum sa ispiteasca oamenii vrei versete?

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu-L cunosc pe Yahve.Eu stiu pe Dumnezeu cel Adevarat:Tatal, Fiul si Duhul Sfant, trei in unu si unu in 3, Treimea cea nedespartita si de o fiinta si o dumnezeire!

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Adica il negi pe iahve cel din vt? iahve nu avea duh, fiul, el era singur impreuna cu zeii lui mai mereu in adunare

| CranK71 explică (pentru Maxim96):

"dar e si urgie" oare se potriveste asta cu iubirea neconditionata?

| CranK71 explică (pentru Maxim96):

Tu crezi in dumnezeu asta al tau care a lasat o virgina insarcinata sa se nasca el, ca apoi sa moara pe o cruce pentru ca o femeie facuta din coasta unui barbat a mancat un mar ca asa i-a zis un sarpe?

| NGheorghe a răspuns:

Voi credeti in persoane imaginare? Dar nu trebuie sa crezi in persoane imaginare ci in adevar, iar adevarul poate fi scris, in india o fetita a fost vindecata dupa ce a muscat-o un sarpe, medicul folosindu-se de un leac lasat de profesorul său decedat demult, cine stie cum s-a descoperit leacul? dar ii bun!
https://www.youtube.com/watch?v=ZMz7DOcwUpg

unde stiti ca dumnezeu este o persoana buna? Analizeaza singur:
Dumnezeu i-a zis: "Creşteţi şi vă înmulţiţi; şi stăpâniţi peste peştii, peste păsări, si peste toate animalele "
IPPavlov a zis: orice fiinta vie se naste cu instincte de: autoaparare-dezvoltare, de reproducere si de aparare a speciei.

1comportament de crestere= comportament de autoaparare-dezvoltare
2comportament de inmultire=comportament de reproducere
3 este diferit
stapanirea peste animale si peste pamant ≠ apararea speciei

Dar cum Pavlov a facut experimente doar pe animale nu avea cum sa deduca ca "oamenii sunt capabili sa domine toate animalele".

Oricum, intr-adevar "oamenii sunt capabili sa domine toate animalele"(sa le dreseze si sa le limiteze teritoriul construind garduri) si asta poti sa deduci tu singur.

Apropo: GRESALA (pacatul) pe care il fac oamenii este ca ei nu se multumesc sa fie STAPANI doar peste pamant si animale ci vor sa isi depaseasca limita si VOR SA STAPANEASCA PESTE ALTI OAMENI.(creaza si conduc armate intregi impotriva altor oameni, in zilele de azi se vinde controlat armament catre populatiile din zonele de conflict, ba sa dezinformeaza combatantii folosind minciuni pentru ca acestea sa se impuste intre ei, politica financiara- inflatiile sunt si ele o forma de control).

Tie iti plac razboaiele? Păi doar ca sa se ajunga sa te certi cu cineva este nevoie ca unul dintre voi sa creada intr-o minciuna! Toata lumea lălăie: ca adevarul este, ca religia este, ca una ii buna si alta ii rea, dar ii viata pe care o traiesti zi de zi poti sa vezi ca oamenii mintesc ca sa para mai destepti si sa aiba avantaje de pe altii. Adica multora, foarte multi dealtfel, chiar le place sa castige mult fara sa faca nimic (in afara de a spune minciuni)

dumnezeu este o persoana buna?
D-zeu a lasat o "ordine" in natura ( de fapt in cuvinte vechi ii zice "binecuvantare") iar pe om l-a facut stapan peste ea :Creşteţi şi vă înmulţiţi; şi stăpâniţi peste peştii, peste păsări, si peste toate animalele!
Acuma mie aceasta ordine mi se pare perfecta si chiar consider ca mi-i bine asa, si imi pace ca sunt mai superior si ca multe animalele care sunt mai puternice decat mine, fizic. Daca iei oricare doua animale domestice de sex opus (oi, vaci, capre, porci, iepuri, gaini ) ele se inmultesc geometric (se dubleaza in fiecare an) si in 10 ani ai 1024 animale... 100 sunt foarte multe dar 1000? Un măr sau orice alt copac cu fructe da roada si cu sutele de kg timp de mai multe zeci de ani si tot ce trebuie sa faci este sa pui o samanta in pamant, iti ia o ora... sa zicem ca iti ia o zi ca sa il sadesti, cateodata nu trebuie sa faci nimic pentru ca poate sa rasara si singura.
Acuma daca te crezi mai destept atunci gaseste tu o ordine ( o lege) si mai perfecta! Sa te vad!
sau cel putin explica-mi: ce gasesti tu "bun si bine" in faptul ca oamenii se omoara intre ei ca sa ajunga "sefi de trib"? sa te vad! astept raspunsul la intrebarea asta si 10 ani! chiar mai mult!

| DiamondEyes a răspuns:

Pentru ca de mici li se spune oamenilor de el. Cresti auzind de el, cresti si vezi cum oamenii i se roaga si isi pun sperantele in el, de parca n-ar putea sa-si puna sperantele in propriile vointe, dar asta e alt subiect.
Pana cresti si incepi sa deschizi ochii incet, incet te increzi in vorbele celorlalti despre acest personaj zeu bun si bolnav mintal.

| RaduMD a răspuns:

1. Eu am avut norocul sa am ambii parinti in viata, dar nu toti copiii au avut acest noroc, ci unii sunt orfani de unul sau chiar de ambii parinti. Si totusi, ei isi iubesc parintele de care nu-si amintesc nimic; ei stiu despre acela din ceea ce povestesc altii care l-au vazut, din urmele materiale ramase de la el, eventual din scrisorile ori caietele scrise se el. Acesti copii orfani nu cred ca tatal lor ori mama lor nu a existat, nici nu sunt prea entuziasmati cand cineva i-ar vorbi de rau, fiindca ei tin la parintii lor. Asa e si cu Dumnezeu. Chiar daca noi nu l-am vazut, il iubim in baza celor spuse de oameni care l-au vazut si in care avem incredere, in baza urmelor materiale pe care le vedem si ne vorbesc depre el, in baza scripturilor carora le este autor.

2. Tatal meu ma iubeste neconditionat. Eu sunt om mare acum, iar tata imi da toata libertatea. Lui nu prea i-ar conveni ca eu sa ma despart de el si sa traiesc in alta parte decat traieste el: totusi imi da toata libertatea, fiindca tine la mine si cel mai mult la libertatea mea. Acum intelegi? Dumnezeu nu a creat propriu-zis iadul, adica in felul in care a creat pamantul, lumina, animalele, oamenii. Ci Dumnezeu a acceptat sa existe un loc din care El s-a retras, fiindca existau oameni pe care ii iubea, cel mai mult iubind libertatea lor, oameni care doreau sa traiasca departe de El. Iadul se defineste ca un loc de despartire de Dumnezeu. Si invers, oricare loc (sau stare) in care oamenii sunt despartiti de Dumnezeu devine iad.

3. Dumnezeu hraneste "pasarile cerului si crinii campului", cu atat mai mult oamenilor le da ceea ce e necesar. Pentru oameni a creat cerul si pamantul, cu tot ce ofera acestea. Pentru primii nostri parinti, Adam si Eva, a pregatit o gradina, aratandu-le ca pot manca din toate bunatatile de acolo, mai putin dintr-un anumit pom. Dar oamenii nu au ascultat si au pierdut acel loc. De atunci a aparut moartea. O alta consecinta este nevoia de a munci pentru ca sa mananci. O a treia este injustitia sociala, care face ca unii sa isi umple camarile infometandu-i pe altii. Infometarea, si, mai ales, forma ei extrema, moartea prin infometare nu vin ca porunca a lui Dumnezeu, ci in ciuda chemarilor lui Dumnezeu pe care nu toti oamenii le aud. Chemarile lui acestea sunt: de a ne iubi unii pe altii, de a ne ierta unii pe altii, de a imparti ceea ce consideram ca este "al nostru" cu altii. Cu multa claritate, in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar, Domnul nostru ne arata ce ne asteapta daca vom intoarce spatele chemarii lui: mai exact, ne asteapta iadul, adica despartirea de El ca urmare a alegerii noastre.

| CranK71 explică (pentru RaduMD):

Nu ma mai chinui sa iti raspund la toate chestiile. dar raspunde-mi tu la cateva. ai vazut vreodata un animal salbatic sa moara de foame? eu unul nu. insa am vazut oameni care mureau de foame piele si os, am invatat in scoala generala despre razboaie duse in numele religiilor. in care mii sau chiar milioane de oameni au murit! chiar crezi ca "dumnezeu este bun?

| Veliar a răspuns:

"personaje imaginare". Trebuia sa recunosc ca au facut treaba buna " fratii " mei turnandu-va in cap asta.Insa asta nu e o metoda asa buna de a umple imparatia din adancuri. Tatal nostru este de parere ca cei pe care ii aducem in iad prina ceasta teorie, sunt mai prosti ca noi.Iti vine sa crezi ce jignire?