| anonim_4396 a întrebat:

Voi purtati cruciulite cu voi? La gat.
Eu am primit una de la Ierusalim care e sfintita.
Ce putere spirituala are daca o purtam la gat? Asa de curiozitate.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tu crezi că are putere, atunci are.
Credința îți dă putere (crucea e doar un simbol).

| RAY a răspuns:

Nu,crucea nu e simbol biblic si pagan, crucea nu aparea in biblie, iisus, apostoli nu purtau cruce, mai bine porti biblia la tine si incepi sa citesti vechiul testament decat sa porti obiecte pagane

| milan9 a răspuns:

Sfanta Cruce este cunoscuta si venerata de Sfanta Scriptura! Nu lua in considerare aberatiile lui @Ray...

CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:
1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23; etc...

| RAY a răspuns:

Milan9 unde scrie in biblie ca sa purtam cruce la gat?

| RAY a răspuns:

Matei 10:38 Cine nu-şi ia crucea lui şi nu vine după Mine nu este vrednic de Mine.

se refera clar la credinta nu la a avea un obiect gen cruce

Marcu 8:34 Apoi a chemat la El norodul împreună cu ucenicii Săi şi le-a zis: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine însuşi, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze.

Luca 9:23 Apoi a zis tuturor: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să Mă urmeze.

https://www.resursecrestine.ro/cauta/cruce/16/versete

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Sfânta Cruce are mare putere deoarece pe ea a fost Răstignit Iisus Hristos! De asemenea este importantă şi ca noi să credem în puterea ei! Numai bine şi Doamne ajută!

| Mclaren12 a răspuns:

Are puterea spirituala de a te supune crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu port o cruciulita de argint, daruita de mama mea, si pe care mi-am dorit s-o port la gat, dupa ce am venit la credinta ortodoxa.
Cand eram ateu, nu purtam cruciulita.
Asa cum o icoana are putere spirituala prin asemanare cu prototipul ei, care poate fi Hristos sau sfintii Lui, asa si cruciulita are putere prin asemanare cu Sfanta Cruce, adica altarul pe care s-a jertfit "Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii" (Ioan 1, 29), Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Vad ca nu te plictisesti...stai chill, am intrat si eu odata dupa cateva luni, si vor mai trece cateva pana intru iar, tot pe scurt. Vechea breasla de pasionati de discutii religioasa e tot activa din cate vad...