| anonim_4396 a întrebat:

1.
Bună ziua. De câteva zile bune am trecut pe deficit caloric și nu am reușit sa slăbesc deloc și am făcut și mișcare cât nu am făcut 2 ani - 3 ani, dar cantarul tot atâtea kg indica. Ce probleme am? De ce nu slăbesc?
O fi hipotiroidism? Vad ca nu mai îmi vine sa mănânc asa mult ca înainte când de altfel între orele 00:00 - 01:00 comandam mâncare!
De ce nu reușesc sa slăbesc?
Cum îți poți da seama ca suferi de hipotiroidism sau hipotiroidie? Ca la afecțiunile astea orice mănânci se depune în grăsime!

2. M-am cam saturat de viata asta de cacao, am rămas fără părinți, neamurile se comporta aiurea cu mine, iar eu nu ma prea descurc foarte bine singur; am și depresie severa și anxietate sociala, deci imaginați-vă cât este de greu pe lângă toate astea sa ai în familie de ăștia care te marginalizeaza, se comporta urat.
Singura mea șansă era sa merg dincolo la neamuri, dar și unii din ei sunt morbizi, cu vicii; nu ii suport pe unii, câțiva sunt cât de cât ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te serios de alergat, cam 5-6km pe zi si vei slabi.
Alergatul are mai multe avantaje, nu doar slabitul ci si eliminarea tesiunii nervoase, a depresiei si anxietatii.
Alearga dimineata devreme sau seara. Poti face 1 ora sau chiar 2 ore de alergare si vei vedea ca in 2 saptamani de alergat zi de zi, te vei simtii mult mai bine.

| RobertMoon a răspuns:

Pai despre chestia cu deficitul calorit pot să-ți spun că funcționează, dar trebuie sa ai răbdare. Nu slăbește nimeni în câteva zile, trebuie să aștepți măcar câteva săptămâni. Iar despre partea cu sinuciderea: Nu e o idee bună și orice ai încerca ai șanse să supraviețuiești așa că te poți trezi după ce încerci imobilizat într-un spital, practic blocat în corpul tău și stai la mila altora, așa că nu e o idee bună. Mai bine îți cauți o ocupație, gen un loc de muncă care îți place, socializezi și poate îți găsești un țel al vieții care sa te facă să continui să trăiești. happy

| Iote a răspuns:

"O fi hipotiroidism?"
O fi... prostie? Ca de aici incolo nu am mai citit.
Cum crezi tu ca slabesti mult in doar cateva zile? Asta este imposibil.
Ramai pe deficit caloric si continua sa faci miscare. In cateva saptamani se va vedea ceva. Dar va trebui sa continui ca sa slabesti mai mult.
Si eu as vrea sa ma sacrific doar o zi si sa dau jos 20 Kg. Dar asta nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce naiba ma. Fi o tara mai serios ce va purtati ca niste copii. Daca vrei sa slabesti atunci trebuie sport, mai mananca niste proteine mai multe, ou pui peste etc. Cat vine de depresie si etc nu iti pune tu problema, nu ai nimic. Tot ce ai e o viata de trait si multe oportunitati. Am vazut destui pacienti la psihiatrie sa stiu ca aia cu probleme nu cred ca au si aia care cred nu au.