| Andreea9222 a întrebat:

1.Care sunt simptomele chistului ovarian?
2.Cu ce se poate trata?(ma refer la medicamente)
3.Cum este operatia?
Fundita
Va rog raspunsuri din proprie experienta(sau experienta unor cunoscuti)nu de pe net ca aia pot vedea si eu
Ms mult
astept cat mai multe pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Dupa cum am mai spus, (anumite) anticonceptionalele trateaza aceasta afectiune. Dezavantajul este ca pot duce la sterilitate, si de asemenea, intreruperea tratamentului duce la reaparitia bolii, poate chiar la o forma mai grava.
Tratamentele cele mai bune pentru asta sunt cele naturiste, combinate cu un regim de viata si o dieta sanatoase.

| girls_9639 a răspuns:

Prezenta unui chist ovarian poate fi responsabila pentru urmatoarele semne si simptome:
-tulburari menstruale
-durere pelvina(o durere surda, constanta sau intermitenta, ce poate iradia spre coloana vertebrala si membrele inferioare
-durere pelvina -imediat dupa inceperea menstruatiei sau imediat dupa incheierea ei
-greturi, varsaturi sau dureri mamare similare cu cele prezente in timpul sarcinii
-dureri abdominale
-senzatie de presiune pe rect sau vezica urinara -dificultati de golire completa a vezicii.
Semnele si simptomele care necesita atentie medicala de urgenta sunt:
-durere pelvina severa care survine brusc
-durere insotita de febra sau vomitaturi
-senzatie de frig, piele rece si umeda, respiratie accelerata, lesin,
ameteala, slabiciune.
De cele mai multe ori, femeile nu reprezinta semne.Sau atunci cand simptomele sunt prezente, ele sunt similare cu cele ale altor afectiuni, precum endrometrioza, boala inflamatorie pelvina, sarcina extrauterina si cancerul oavarian.Chiar si apedicita si diverticulita pot determina simptome asemanatoare celor produse de ruperea unui chist ovarian.