| 4evergentleman a întrebat:

1.Voi aveți prieteni, viața socială sau sunteți solitari/mizantropi?

2. Daca ești mai tăcut ce boala psihica sau tulburare poți avea? Ca pe depresie nu poți da vina că am citit cum unii aveau depresii cronice de peste 10 ani dar aveau prieteni și erau sociabili! Poate fi un retard mintal sau de ce un om e mai tăcut,nu ii place sa socializeze cu lumea? Sa resemnat și a ales sa fie solitar! Vad oameni care au câteva clase și discuta chestii foarte interesante,au carisma,șarm,am văzut și boschetari care aveau șarm și erau sociabili,te atrăgea prin prisma personalitatea lor! Daca un om e plictisitor și mai tăcut ce boli tulburări poate prezenta? Sau poate fi de la depresie,anxietate sociala? Sa alegi sa fii mizantrop,fara prieteni,fara viață socială? Autismul este exclus că în cazul meu sufăr că nu am interacțiuni interumane,pe ei nu îi deranjează ca sunt mizantropi că nu au familie,prieteni pentru ei e o normalitate! Ar putea fi tulburare de personalitate schizoida? Poate depresia sa îți distrugă in halul asta viața și fobia sociala? Și să fie excluse schizofrenia,autismul,tulburarea schizoida,schizotipala? Sau o fi lipsa abilităților sociale, de comunicare? Dar astea tot de la o tulburare provine!
Retard mintal cum îți poți da seama că ai? Sa fie asta un motiv pentru care un om e tăcut retardul mintal sau poate fi tăcut și inteligent?

3. Oare ești nebun daca nu ai prieteni și familie după 30 de ani?

Eu la învățătură am fost un elev bun dar pe plan psihosocial sunt praf,nu știu dacă e de la introvertism sau depresie,cert este că am fost un tip șmecher dar de mic copil eram mai retras și tăcut,nu mă deranjează că sunt retras am avut numai prieteni care numai rău mi-au făcut,mă deranjează și sufăr că nu sunt sociabil,că sunt plictisitor,dar nu știu dacă e de la depresie sau așa sunt eu! Am întrebat medicul psihiatru de schizofrenie și autism și a zis că nu am,și de IQ a zis că am un IQ normal dar sa fiu așa retras mi se pare prea ciudat sa fiu izolat,sa nu am prieteni,familie,tot ce fac in ultimă vreme e sa merg la păcănele,ce e ciudat e că am inceput sa comunic cu unii deși nici nu ii cunosc și țigani și români și interlopi eu mai schimbam o vorbă cu ei desi câțiva ani parca eram mut nu comunicam cu nimeni, nu simțeam dar anxietatea mea era la un nivel extrem de grav dar și când nu aveam eram aproape la fel!
4.
Voi vă regăsiți în ce am menționat prin prisma acestei întrebări?
Cum pot sa fiu un tip atrăgător,interesant daca sunt mai tăcut? Eu nu sunt timid sunt tăcut deși cu unele persoane comunic dar nu sunt sociabil, sincer acum câteva zile m-am dus la un cazinou și fetele alea vorbeau NON STOP, rămăsesem mai mult uimit de cat de vorbărețe sunt decat de faptul că eu am pierdut 4400 de lei la păcănele,mă întreb ce caut eu în lumea asta, într-o lume de extrovertiti,oameni foarte sociabili,mă întreb cum o sa supraviețuiesc eu într-o lume atât de sociabila, și e frustrant că sunt și persoane cu 2-3 clase care sunt foarte sociabile care sunt inculte,analfabete și agramate dar au șarm,carisma și SCOALA VIEȚII!
Medicul mi-a zis că un om tăcut așa rămâne nu se poate schimba

Eu fiind mai tăcut nu cred că o să îmi pot face iubita,familie,nu sunt așa de tăcut dar nici sociabil că majoritatea oamenilor!
De depresie și anxietate e clar că nu o sa mai scap, am depresie de 17 ani și anxietatea e cronica,și depresia și insomnia, toate 3 sunt cronice!
Ar fi o idee buna sa nu mai exist? Sa îmi pun capăt? Sincer nu mă pot acepta așa,toți sunt sociabili eu sunt relativ asocial și retras,nu îmi pot găsi liniștea sufletească,lăuntrică că sunt tăcut,nu știu cărei fete i-ar placea un bărbat tăcut
Sau sunt așa de la depresie și că nu am încredere deloci in mine?
Care sunt cauzele unui om tacut/indiferent?
Mama mea nu avea nici o clasa,era inculta,analfsbeta dar era vorbăreață,avea șarmul ei,o găseau atrăgătoare multe persoane,era sociabila,vorbea cu toată lumea pe unde se ducea,o plăcea multa lume eu am fost bun la învățătură, olimpic la engleza și premiant dar sunt varza pe socializare
Ce pot face să devin sociabil daca nu am prieteni cu care sa ies? As avea unul dar e fals,prefer sa fiu singuratic decât în preajma oamenilor fake!

Oare ce probleme am? Sa fie că părinții se băteau de fata cu mine de când eram copil și că consumau alcool abuziv,că era mereu scandal și certuri? Sau de la lene sunt tăcut,că mi lene sa vorbesc? Că sufăr și de lene cronica laughing
Răspundeți sincer, fiți obiectivi, integri! Ce naiba se petrece cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa scapi de pacanele! Este singura ta sansa! Stiu ca ai o stiuatie grea, dar macar mai ai rude care iti trimit bani, isi fac griji pentru tine. Continua sa bagi la aparate, vei pierde si rudele si suportul financiar. Vei fi si mai singur si mai sarac, si mai dependent. Este clar ca nu poti sa te lasi de unul singur, chiar tu ai spus asta. 1an de zile la o manastire prin maramures sau moldova, te poate salva. Daca nu faci asta, peste o luna doua, iar postezi pe TPU ca ai pierdut toti banii si ca vrei sa te sinucizi. Treaba ta, faci cum vrei, dar baiatul ala pufulescu, ti-a zis bine. Dumnezeu sa te binecuvanteze

65 răspunsuri:
| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Majoritatea nu scapă de dependenta,mai ales de cea de fumat sau băut! Tu nu ai trecut prin așa ceva și nu ai cum sa înțelegi că la o depresie gravă e foarte greu sa mai lupti întruna de ani de zile,unii oameni nu dezvolta depresie orice problema ar avea și handicapați de ar fiindca nu se naște cu defect genetic,unii prin oricate traume trec nu dezvolta depresie,nu îmi vorbi tu mie de depresie că ești prost făcut grămadă că nu înțelegi că îți ia toată motivația și energia,ambiția,determinarea,te pune la pamant unii scăpa de așa ceva unii îi pot face fata alții nu fiindcă depresie sunt diferite nu toate se manifesta la fel,unele sunt distrugătoare nici măcar marile vedete internaționale nu le-au putut face fata,aia nu au luptat nu au muncit, au făcut de toate și nu a mai putut face fata că e boala foarte complexă pe care puțini o înțeleg. Eu vreau sa mă schimb dar nu am energie, motivație deloc că așa se manifesta depresiile astea nu am sprijin moral de la nimeni alții trec peste așa ceva că sunt sprijiniți de prieteni de familie, familia mea e inculta așa cum sunteți multi dintre voi care nu înțelegeți cat e de gravă boala asta și ca nu oricine poate lupta cu ea, nu toți avem același psihism teapan care și asta e determinat genetic! Nu îmi spune tu mie de depresie după 17 ani că tu nu făceai fata nici un sfert, lasă-mă cu aberațiile tale că te depășește acest subiect pe tine și implicit pe alti analfabeți și ignoranți! Nu a putut lupta Robin Williams cu așa ceva care era miliardar,avea familie,faima,își putea permite orice doctor de renume sa îl pună pe picioare și nu a putut și pot eu care nu am prieteni,parintu,o familie care nu înțelege cât e de gravă boala și care crede că e in capul meu adică eu nu am așa ceva eu îmi induc de aia nu mă pot da jos nici din pat că e in capul meu! Prosti sunteți voi care sunteți superficiali și nu pricepeți că nu toate depresiile sunt grave,cu unele poți trăi bine mersi! Uita te la interlopi se omoară cu sabii se bat mereu și nu dezvolta anxietate, atac de panica mai puternici devin când alții de la o simplă bătaie rămân nenorociți pe viață, suntem diferiți, tu și mulți alții nu știi să distingi o depresie gravă fata de una moderată voi aveți impresia că toate depresiile se manifesta la fel! Tu nu rezistai cu așa ceva nici pe un sfert îți puneai ștreangul la teorie toți sunteți buni la sar sfaturi și eu sunt campion la teorie practica ne omoară. Oi fi că joc acolo nu zic nu, dar nu îmi spune de depresie că habar nu ai cat e de serioasa boala asta și eu am și atacuri de panica in public îngrozitoare care se manifesta fizic prin tremurat nu mai mâncați ce nu trebuie că mulți dintre voi nu ați putea lupta cu așa ceva! Multi se sinucid din chestii banale și psihologi cu grămada s-au sinucis nu poți să înțelegi ceva ce te depășește și nu ai trăit și repet nu toate depresiile sunt grave nu oricine dezvolta depresie gravă!

| J0B0MAT a răspuns (pentru 4evergentleman):

Jesus, nu îmi spune mie de depresie. Știu totul despre ea până la metode de sinucidere minuțios gândite.Și cu toate astea, îți spun că sunt lucruri mult mai grave.Cu mult.De dependență nici nu mai zic.
Nu te mai crede buricul pământului și că alții nu au trecut prin ce treci tu.Mulți de aici au trecut și prin asta și prin altele mult mai grave. Mulți nu se simt confortabil să spună prin câte au trecut, dar nu presupune că știi prin ce bătălii au trecut alții.Din ce spui tu aici ești un mare plângăcios care crezi că tu o duci cel mai rău și nu vrei să faci nimic pentru a-ți fi mai bine. Ceri sfaturi pe aici, dar nu accepți nimic.Ce vrei să îți spunem că ești cel mai oropsit de soartă? Pentru că nu ești.Problema ta mare e la mentalitate.

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Zi o metoda nedureroasa daca ești băiat înafara de monoxid de carbon

| 4evergentleman explică (pentru J0B0MAT):

Pai și ce ar trebui sa schimb daca e mentalitatea daca eu sunt mereu trist uneori mega trist și lipsit de energie? Sunt curios, posibil sa ai dreptate, ce se trebui sa schimb?

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Da si da. Stiu, suna fudged up. It is.
2. Iti pui prea multe intrebari ca sa fii retardat. happy Anxietate sociala din cauze multiple. Se mai calmeaza cu varsta. Si trebuie sa si vrei cu adevarat sa iei din carapace. Nu cred ca e ceva imposibil de invins, cel putin in cazul tau.
3. Deloc.
4. Partial. Sa vedem si cum o sa ma regasesc dupa divort.winking

Sinuciderea de obicei nu e o solutie. In cazul tau, cu siguranta nu e. Nu stiu ce sa zic de "lene cronica" dar poate ca inainte de orice ar fi cazul sa te apuci serios de miscare/iesit din casa. Nu conteaza ca nu ai cu cine. Tu esti destul.