| 4evergentleman a întrebat:

1.Cum percepeți voi un om antisocial? Cum îl vedeți? Că am văzut că mulți confunda cu asocial care definește un om tăcut,care nu prea vorbește!
Pentru voi cum se comporta cum e un om de genul? Intra in categoria psihopaților sau oamenilor care sunt foarte închiși și nu discuta cu nimeni? Sau definiția le are le toate cele menționate? Pentru mine un antisocial e cel care tot fura,face scandal,are o conduită ostilă, e bătăuș, face râu semenilor, societății nici de cum un om tăcut ce e de fapt asocial!
2. Voi fetelor /femeilor ați accepta un bărbat mai tăcut in vederea unei relații, sau aventurilor? Eu vad că am atracție la femei dar sunt tăcut, nu prea am papagal la femei de cand mi sa agravat anxietatea și depresia și am stat izolat, mă tot gândesc dacă nu o sa mor singur că sunt mai tăcut, plictisitor și nu sunt energic deși am 32 de ani! Daca sunt mai tăcut cu ce tip de fata m-aș potrivi? Mă gândesc că de la depresie sunt așa că cu unele persoane cu care rezonez vorbesc mult, și cu alții nu pot iniția nici un subiect sau discut prea puțin!
3. Am citit pe un articol că o persoană sa vindecat complet de depresie și anxietate cu ulei de CBD ( ulei de canabis) este adevărat? Chiar face minuni acest ulei? De unde pot comanda unul natural sa nu fie contrafacut? Sau în ce farmacii pot găsi?
4. Daca ești mai tăcut ce tulburări /boli poți avea? Că și ăștia cu 2 clase sunt sociabili și sunt șarmanți când discuta,relatează viața lor,au personalitate,eu in schimb sunt praf pe partea asta de socializare,și boschetarii au șarmul lor, sunt sociabili, unii vorbesc chiar foarte calculat, eu am liceul și 2 ani de postliceală, pe al treilea nu l-am mai terminat din cauza depresiei dar nu am abilitatea asta de comunicare observ de câțiva ani până și maică-mea avea care nu avea deloc Școală,nu știa să scrie sa citească ( avea in schimb școala vieții),ea nu avea vocabular decent era inculta dar pe unde mergea vorbea cu toată lumea și era culmea plăcută de multi oameni, se baga in seama cu lumea, socializa dar eu sunt tacut! Are legătură ca că sunt introvertit sau am o tulburare sau boala psihica, sau retard mintal? Dar dacă aș avea retard mintal nu cred că aș fi putut fi de 3 ori consecutiv premiant și olimpic la engleza,greu de crezut! Sa fie de la depresie și anxietate sociala? Eu stiu că eram mai tăcut de mic copil,mai retras, ce as putea avea? Nu pot să mă acept așa cum sunt, deloc nu m-au ajutat studiile, au cocalarii vrăjeală cu 2-4-6-8 clase și nu am eu care eram al 35-lea la invatatura din 400 de elevi din liceu,ma simt umilit și blestemat,pampalau și arăt și destul de bine dar am probleme de comunicare nu sunt sociabil! O sa îmi găsesc oare o iubita in condiția asta? Cum as putea sa le i-au fata băieților care sunt extrovertiti,sociabili eu fiind mai tăcut? Extrem de tăcut nu sunt dar sunt destul de tăcut într-o lume unde toți parca sunt sociabili,și nebunii sunt sociabili și au sarmul lor, stilul lor.
Ce pot sa fac sa mă îmbunătățesc? E un blestem ce e asta? Sau sunt suspect de retard mintal? Sau ce am? Fiți sinceri! Deci, mama care nu avea nici o clasa o simpatiza lumea, pe mine in schimb mă urăsc foarte multi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să lucrezi, să te pregătești astfel pentru căsătorie.
Trebuie ca fiecare dintre noi să avem preocupări. Acestea ne ajută în multe privințe:
-ne aduc un venit;
-ne fac sociabili pentru că vom avea despre ce să vorbim, și vom avea și colegi cu care să vorbim, că vrem sau nu vrem;
-ne distrag atenția de la noi, și asta ne face bine;
-interesul la serviciu ne dezvoltă profesional, și asta ne dă o stare de bine, o încredere în noi după voia lui Dumnezeu.
Iată dar cât este de important ca să fim preocupați.
Depresia și anxietatea apar ca rezultat al faptului că privim prea mult la noi, și acest lucru ne împiedică să ne pregătim pentru viitor în mod practic.
Exercițiul fizic ne dă și el o stare de bine, o plăcere de a trăi pentru prezent și a ne pregăti pentru viitor.
De undeva trebuie să rupi lanțul acesta care te leagă și îți inhibă orice urmă de dezvoltare. Și acest lucru nu se întâmplă de la sine, ci este vorba de intenționalitate, de o puternică hotărâre de a trăi viața în mod practic, prin planuri și muncă.

| 4evergentleman explică (pentru anonimg):

E greu cu o depresie și anxietate așa de grave dar nu mă dau bătut, caut ald medic alte tratamente apoi îmi caut de lucru!

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Fa chestia asta! Succes!

| 4evergentleman explică (pentru minrest):

Mulțam happy

| Frank51 a răspuns:

Dex-ul ne dă o definiție generală: ANTISOCIÁL, -Ă, antisociali, -e, adj. Care se abate de la regulile de bună con­viețuire în societate, care este dăunător societății.

Deci ai parțial dreptate, însă fiind atât de generală treaba, contează mult contextul.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Înafara că nu muncesc nu știu cu ce as putea fi dăunător societății că nu fac rău la nimeni, sunt prea cuminte pentru secolul asta inca laughing dar sunt izolat! Eu zic că Asocial înseamnă un om tăcut nu Antisocial așa cum le confunda multi și nu știu să le distingă happy
Dar e grav sa fii tăcut într-o lume ca asta că nu te place nimeni, nici la lucru nu te tine, chiar daca îți faci treaba bine caută nod în papură sa te de-a afara că îi incomodezi, parca le ești ca un ghimpe în coastehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. După mine, antisocial înseamnă unul care nu se conformează regulilor societății, pe scurt, un sociopat.

2. Da! De fapt, eu ador bărbații tăcuți, nu pe aceia care dau din gura fără rost. Cu cât e mai tăcut, cu atât emana mai mult acea aura de mister!))

3. Nu știu dacă e așa sau nu. Nu pot să mă pronunț.

4. Cică tulburare de personalitate schizoida, dar dacă e să te iei după toate diagnosticele, ar însemna că fiecare om de pe planeta suferă de o anume tulburare de personalitate.

| 4evergentleman explică:

Sau poate nu știu eu sa le arat eu oamenilor ce pot, sa imi pun in valoare cunoștințele, inteligenta, felul meu de a fi, cum sunt eu cu adevărat din cauza unor blocaje psihologice necunoscute!

| MrNuggets a răspuns:

Trebuie sa trimiti neapărat poze sa vedem cum arati happy

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Am fost un tip foarte frumos,acum nu mai sunt așa de frumos că mai m-am îngrășat,arătam ca un fotomodel dar nu m-a ajutat deloc în viață că eram timid și tăcut deși aveam momente când îmi depășeam condiția și agățăm pe net sau mă agățau ele pe mine,dar pe atunci nu aveam probleme așa cu depresia și anxietatea,țin minte că toată ziua mergeam la NET CAFE sa combin gagici,pe net aveam o vrăjeală de playboy și când mă vedeam cu ele eram tăcut laughing dar asta că și ele erau,ori erau intimidate ori habar nu am că și eu am boala pe fetele care nu socializează când se vad cu mine așteaptă să vorbesc eu mereu multe nu scot un cuvânt nu am înțeles de ce,ori inspir frica că arăt a tigan și sunt mai masiv ori habar nu am,dar multe înainte când le combinau nu prea vorbeau, așteptau să le dau eu vrăjeală,dar tot am adus câteva gagici acasă și am avut câteva relații ( lungi nu erau nu pot minți relațiile)
Cert e că aveam inițiativa,motivație acum nu mai am nimic de la depresie! Cred că eram plăcut că arătam bine nu că eram șmecher,din păcate la majoritatea le plac băieții șmecheri nu cuminți,timizi! Dar, daca as scăpa de depresie și anxietate nu știu dacă aș fi la fel de tăcut, că am momente și momente numai că nu mai am ocazii sa cunosc fete că sunt mai retras!
Oricum a fi frumos nu te ajuta la nimic dacă nu ai mangla la gagici, daca nu ai papagal și atitudine, incredere in tine! Asta nu înțeleg de ce tocmai eu sunt tăcut din toată familia

| iriszmatos a răspuns:

Ai zis ca nu ai bani de terapie dar ai bani de ulei cdb original care e vreo 1000 lei 10 ml rolling eyes aha

| 48deOre a răspuns:

1 Delincvent
2 Nu prea, imi place sa rad, un barbat crispat ma face sa ma simt ciudat, gen imi inspira mila
3 Prostie
4 Interiorizarea duce la depresii, anxietati

Nu e niciun blestem, pentru asta exista o suta de tipuri de terapii
Daca te urasc multi probabil ai probleme de comportament si nu iti dai seama

| 4evergentleman explică (pentru 48deOre):

Că nu muncesc, sunt figurant ( in capul lor e asta că eu de fapt sunt anxios, și că nu suport gipsanii), deci, dap ...am probleme uneori și de comportament urăsc de moarte cocalarii, maneliștii, țiganii și într-un mod paradoxal și eu sunt jumate tigan! Dar în general sunt foarte civilizat, liniștit.
Pai daca o persoana vorbește cu mine e receptiva, deschisă și eu vorbesc dar daca nu mă baga in seama deloc nu prea știu ce să o întreb! Dar am și momente când îmi depășesc condiția și devin sociabil daca rezonez cu cei din jur și mă baga in seama altfel nup!
Mă gândesc că cu o fata introvertita m-aș potrivi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Tie iti trebuie o femeie extrovertita sa te oblige sa iesi din zona de confort

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Nu ar avea nimeni interesul asta sa ajute un introvertit să își depășească condiția decât dacă ar fi un interes la mijloc, că mi greu sa cred că o fata sociabila ar placea un bărbat tăcut!

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa mă oblige,daca are prieteni civilizați,educați pot ieși din zona de confort. Dap,m-am obișnuit așa din păcate, depresia mi-a dat temelie! Eram un tip care deși era tăcut tot ieșeam in cluburi, oraș, la unii prieteni acasă, acum nu se mai întâmplă deloc așa, depresia mi-a distrus viața aproape complet!

| MIhaitza81 a răspuns:

Salut. Sincer te gandesti prea mult.
Cel mai important este sa fii asa cum esti, sa nu te schimbi pentru nimic si pentru nimeni si cine este ca tine te accepta oricum, cine nu sa fie sanatos, pisa-te pe ei, nu te mai gandi atat de mult ca iti faci singur batai de cap pentru muieri si fraieri.winking

| 4evergentleman explică (pentru MIhaitza81):

Da,mă macina asta teribil că și cei cu 2-3 clase sunt sociabili,au vrăjeală la femei,au potențial in a-și face repede prieteni,eu care am putina cultura generala nu știu,parca că aș fi viu sau mort tot aia e laughing nu pot sa concep de ce sunt așa de tăcut daca eu învățam atât de bine,și alții care au fost repetenti și prosti de put acum dețin arta seducției,a conversațiilor,eu in loc sa evoluez am stagnat! Am stat izolat de societate din cauza depresiei catastrofale și mă gândesc că a contribuit, m-a afectat dar știu că de mic eram mai tăcut! Sincer nu pot sa accept chestia asta sa mă impac, poate și de aia nu scap de depresie că sunt conștient că nu am abilități sociale, skill-uri de comunicare! Ceva la doaga trebuie sa am, sau sa fie că părinții se băteau de mama focului des de fata cu mine fiind copil, scandaluri horror și că consumau alcool abuziv zi de zi?