| Eugeniusu a întrebat:

A aparut unei persoane prin a nu-si mai putea misca mainile. Dupa 5-6 ani, nu si-a mai putut misca nici picioarele, peste inca 3-4 ani, nu si-a mai putut tine capul pe umeri. Gatul nu a m-ai ajutat-o nici el, nu mai putea sta nici in fund pe fotoliu. A ajuns ca o leguma care sta la pat, fara chef de viata, fara nicio putere. Recent a inceput sa nu mai poata mesteca bine mancarea, pur si simplu ii cedeaza maxilarul. Organele interne sunt excelente, sanatoase, fara probleme. Persoana este lucida, vorbeste, aude, chiar simte unele atingeri pe piele, dar nu misca. Aceasta persoana are dureri de cap, dar si dureri in anumite zone ale corpului (din cauza pozitiilor in care este asezata). Boala nu este mostenita, nimeni din neamul persoanei nu a patit aceasta intamplare, nici un accident nu i s-a intamplat. I-au cedat oasele si muschii, nu stiu cum sa explic sa intelegeti exact, ca o paralizie/scleroza. Multi doctori, nu doar din tara, ci si din strainatate si-au spus parererile, dar au fost niste raspunsuri diferite mereu.
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Cum se numeste aceasta boala? Oare mai exista speranta pentru aceasta persoana, un leac? Se poate sa-si piarda si glasul, apoi auzul... si sa moara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii scleroza multipla sau scleroza in placi!
Dar exista tratament naturist cu venin de labine, care o poate pune pe picioare!

Citeste aici mai multe articole:
https://www.google.com.au/......tps?/webhp

| Eugeniusu explică (pentru Violleta2022):

Am citit despre scleroza, dar nu este asta. Multumesc oricum!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Nu are importanta daca este scleroza multipla sau in placi, tratamnetul cu veninul de albine pune pe picioare cele mai rele paralizii.