| tupac19 a întrebat:

A avut cineva cancer bucal? am citit pe net simptome... eu simt ceva in gat cateodata. dar nu fumez, nu beau.doar sunt ingrijorat worried.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai sa mai cotrobai mult pe internet ai sa observi ca suferi de cel putin 50 afectiuni incurabile si, probabil, de vreo 183 de afectiuni curente.ai putea suferi de ipohoindrie, daca mai insisti. daca te deranjeaza ceva mergi la doctor si cere un set de analize.

10 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Bine si tu ...numai exact la cancer te-ai gandit pentru ca simti ceva in gat, crezi ca e asa simplu sa faci cancer, dar mai bine mergi la un ORL sau fa-ti un exudat faringian ca poate ai un streptococ care iti da senzatii ca ai ceva in gat sau ai o alergie la ceva si se manifesta si in gat deci stai linistit deocam data si du-te la dr.sau la analiza de exudat faringian.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu te pripii sa tragi concluzii atata de grave ...eu pe parcursul a 4 ani de lucru (sunt medic stomatolog) nu am intalnit pana acum nici un om cu cancer bucal... este o boala mai rara... nu zic ca nu exista insa mai rar... Zazu are dreptate daca stai si analizezi probleme cu ajutorul netului o sa vezi ca suferi de multeeeeeee boli... de aceea ar fi mai bine sa lasi in seama medicului diagnosticul... mergi la medicul de familie arata-i problema ta si el va stii unde sa te trimita... multa sanatate

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă eşti îngrijorat mergi şi fă-ţi nişte analize. Citind pe net lucruri de genu ăsta îţi faci mai mult rău deoarece ştiindu-le poţi să ţi le autoinduci. Multă sănătate!

| metamorfoz a răspuns:

Pfu, ce mod sinistru de a pune intrebarea...si crezi ca daca ar avea cineva cancer bucal i-ar arde sa stea pe TPU la barfa cu lumea? Acum imi dau si eu seama cat sunt de comica, probabil, si eu cu ipohondria mea in fata altora...vaitandu-ma ca daca am aia sau aia.Si de fiecare data cand m-am lamentat, n-am avut nimic! Si oricum, cancerele apar indeosebi la persoane mai in varsta, zice-se "in prezenta anumitor factori favorizanti". Dar eu iti zic ca exista un nr atat de mare de exceptii de la "reguli" incat ajungi sa tragi concluzia ca daca "trebuie", cancerul oricum il faci(sau alte boli mari)... iar acel "trebuie" gaseste niste cauze mult mai profunde si ascunse inca mintii noastre constiente! happy Nu te mai panica degeaba! Chiar nu e cazul!
PS: ipohondrii au sanse mai mari sa faca cancere pentru ca se gandesc tot timpul ca "daca il au" si creaza o forma-gand care se intoarce inapoi la ei ca un bumerang sub forma materializata...si intr-o zi, chiar se trezesc cu cancer! Si chiar nu fac misto la faza asta...

| adinescu a răspuns:

Gndindu_te la asta e ca si cum ai vrea sa-l ai c dracu frate altceva n-ai c citi p net

| powergirl a răspuns:

Ar totusi bine sa mergi la un medic sa scapi de ingrijorare in primul rand. un control nu strica

| Gexu a răspuns:

Vizita la un medic specialist e "sfanta". El este in masura sa spuna ce ai.Bine ca... uneori mai gresesc si eibig grin bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu bei.nu fumezi, nu vorbesti urat.ptuu [...]

| giulya33 a răspuns:

Buna, eu zic sa nu te gandesti la rau, dar pentru linistea ta consulta medicul specialist. E cel mai bine. Succes.