| Robert_9141 a întrebat:

Sunt Robert, am 17 ani si fumez de la varsta de 14 ani. De ceva vreme am niste probleme cu gatu, cateodata nu imi simt o parte din "garlej", in fiecare dimineata ma trezesc cu foarte mult mucus in gat, am o senzaţie de corp strain in gat si imi este putin greu sa inghit, iar o data am tusit cu sange. Sunt speriat din cauza faptului ca am citit pe net ca acestea sunt cateva dintre simptomele cancerului laringian si ma gandesc ca nu cumva sa am acest tip de cancer. Am fost la un control O.R.L si specialistul a spus ca sunt ok. Nu stiu ce sa cred sad, poate imi spune cineva daca poti faci cancer de la 3 ani de fumat! Va rog frumos sa va dati cu parerea, sunt disperat!

PS: cand fumez trag in piept nu le "pufai".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

3 ani de fumat pot determina, desigur cancer, dar dureaza mai mult pana apar simptomele. Nu cred ca ai cancer laringian, doar o iritatie cronica care, in timp, daca nu lasi fumatul, va duce cu certitudine la cancer.

| bobby_7474 a răspuns:

Da cancer se poate face,de la fumat si la citeva luni, daca tu ai imunitatea slabita, si celula cnceroasa activa.Lasa-te de fumat si mai consulta si un medic pulmolog daca ai scuipat singe si nu a fost singe de la dinti.Sanatate iti doresc si sa arunci tigara

| Cronki a răspuns:

Lasa-te caci un transplant de plaman costa 120.000 euro si apoi trebuie sa gasesti un donator!
Am vazut o emisiune pe National Geographic anul trecut, cu un american ce a gasit un plaman compatibil pe piata neagra din China. Se pare ca si europenii au cam aceleasi preturi:
http://www.nicolas.ro/jurnal/blog.htm
Sper ca blogul lui nicolas sa te faca sa te gandesti de 2 ori inainte de a aprinde bricheta!

| sufletratacit_1832 a răspuns:

Inteleg ce te ingrijoreaza, poate mai bine zis senzatia de nod in "gat", si eu o am demult vreo 18 ani si nu sunt o fumatoare dar am RINITA ALERGICA. Cel mai bun spray ar fi Nasonex cam 3 luni un tratament. Aflii u mai multe...pe la farmacie sau O>R"LIsti.