| Simona020 a întrebat:

A avut cineva diabet de sarcina? Sau nu stiu daca asta e exact problema mea dar am facut niste analize si am glicemia in sange normala, chiar mica de fapt (73) iar in urina am leucocite - 500 si glucoza 300.Sunt in luna a 3-a de sarcina si ma tot trimit de la o clinica la alta. Am fost la institutul national de diabet i mi-au spus ca s-ar putea sa ma interneze pentru analize.
Ati trecut prin asa ceva? E un semn grav de alarma sau e ceva trecator o data cu sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In primul rand, vor trebui repetate analizele (glicemie si sumar de urina). Daca rezultatele vor fi similare va trebui sa te adresezi unui medic nefrolog (poate fi o nefropatie tubulo-interstitiala care sa dea aceasta modificare). Daca va fi si glicemia marita de data aceasta, atunci este singur vorba de un diabet gestational si va trebui sa mergi intr-un serviciu de diabetologie pentru investigatii suplimentare si tratament.
http://www.i-medic.ro/boli/diabet-gestational

6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Glucoza apare in urina atunci cand valoarea ei in sange depaseste 180 mg/dl. In cazul tau pare sa fie o eroare de laborator, diferenta dintre cele 2 fiind foarte mare. E posibil ca recipientul in care ai colectat urina sa fi avut urme de zahar.
Ca sa te lamuresti daca ai diabet zaharat sau nu, repeta analizele si fa si o analiza suplimentara numita Hemoglobina glicozilata.

| Simona020 explică (pentru Empathizer):

Initial asa am crezut si eu dar am repetat si urocultura si testul de urina si la fel au iesit. Iti dai seama ca nu ajungeam pana la Institutul national de diabet fara sa fiu sigura ca e ceva. Pana si doctora s-a mirat sia zis ca ea n-a mai vazut asa ceva.

| Empathizer a răspuns (pentru Simona020):

Hemoglobina glicozilata iti va arata daca ai avut valori mari ale glucozei sanguine in mod sistematic in ultima perioada de timp, nu doar de seara pana dimineata. Cred ca si diabetologul ti-a recomandat sa o faci, plus testul hiperglicemiei provocate.
Totusi, ceva nu se pupa aici. Ca sa ai in urina de dimineata glucoza de 300 mg/dl, inseamna ca glicemia ta ar fi trebuit sa fie foarte mare in seara precedenta, prea mare ca sa poata scadea la valoarea inferioara a normalului doar intr-o noapte. E o discrepanta mult prea mare intre glucoza din sange si cea din urina, dimineata, pe nemancate.

| Simona020 explică:

Oameni buni... sigh am repetat deja de 3 ori si sumarul de urina si glicemia si tot balamucu' deja m-a luat durerea de cap de la cate analize am facut. Azi am fost iar la Spitalul Colentina si iar mi-au mai facut o serie de analize dar pana acum toate au iesit la fel ca primele. Adica in urina 300 si glicemia 73. Iar glicemia mi-au luat-o si la Cantacuzino si la Institutul National de diabet si o sa mi-o faca si la Colentina. Toate ies la fel. glicemia normala si in urina f mare. Nu stiu ce sa mai fac ca la orice doctor ma duc se uita dubios la mine, dar diabetoloul mi-a sus ca e o problema destul de grava.

| Empathizer a răspuns (pentru Simona020):

... si, dupa atata umblat prin doctori, care e rezultatul la testul hipperglicemiei provocate si cum ti-a iesit hemoglobina glocozilata? E imposibil sa nu ti le fi recomandat diabetologul.

| Simona020 explică:

Am fost zilele trecute la diabetolog si mi-a pus ca nu este cazul sa ma alarmez. Ce am eu nu este diabet, ci este glucozurie. Ultima data aveam glicemia 70. Asta nu afecteza in nici un caz copilul si nici pe mine dar mi-a spus ca din cand in cand sa imi mai fac o analiza pentru glucoza din urina si sa mai vin pe la el tongue