| Laurentziu1234 a întrebat:

A avut cineva fagofobie? (teama de a înghiți) Vă rog vreau sa iau legatura cu cine a avut aceasta boală. Să vorbim prin mesaje aici pe TPU daca nu vreti in alta parte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bruno92 a răspuns:

E doar o fobie nejustificata din trecutul care nu mai exista, e mort! Asta nu inseamna ca se va repeta din nou, si daca ai o astfel de fobie evita cu orice pret pestele deoarece are maracini si într-adevăr exista sansa de a te ineca cu maracini.
In rest poti manca linistit si sa nu te mai gandesti la nimic in timp ce mananci. fobia dispare doar infruntando.
De fiecare data cand te pui la masa, de fiecare data incearca sa fi axat la a manca si nu la a gandi, la a trai prezentul.
Mancarea e palpabila, o poti simti, insa frica vine din prea mult viitor si trecut.
Cauza fobiei este anxietatea care ea la randul ei e nedefinita.

| xpurpleheartx a răspuns:

Eu încă o am, te înțeleg...