| artistu55 a întrebat:

Heii! am o problema, o fobie de care nu pot trece crying(....intr-o seara am mancat mai repede niste cartofi pai si mi se parea ca mi-a ramas unul in gat si am fost la spital si nu am avut nimic, dar ama facut un atac de panica.Nu pot trece peste el.De fiecare data cand mananc ceva mai solid asa nu pot manca mult.Luni merg la psihiatru. Oare voi putea trece peste? Imi este asa teama ca nu crying...boala nu e fizica ci mentala si se numeste fagofobie-frica de a mai inghiti...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Initial m-am gandit sa nu te fi ranit usor cu cartoful pai si de asta si acea senzatie. (am trecut si eu prin asta si mi-a trecut senzatia in 2 zile)
Dar tu vad ca deja ai si un diagnostic, nu cred ca daca vei merge la psihiatru asta nu te va ajuta... keep calm si incearca sa gandesti pozitiv, psihiatrul te ba ajuta mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este cel mai bun remediu sa mergi la un psiholog, te poate ajuta sa treci peste fobia ta.
Succes!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să treci peste. Va fi nevoie, altfel nu o să mănânci decât piure toată viața și nu cred că vrei asta.
Așa-s majoritatea fobiilor, pornesc de la un eveniment ce te marchează puternic.
Bagă-ți în cap că va fi totul ok.
Sau, dacă nu, roagă pe cineva să îți dea să mănânci ceva de care ți-e frică, legat la ochi fără să îți dai seama ce e inițial. Apoi afli și o să te simți bine. Ca să nu trișezi, încerci și feluri mai solide, dar și fluide.
Ai putea să-ți iei și măsuri de precauție, gen să mesteci totul bine de tot și să îți repeți că nu are ce să se întâmple.

| Morphines a răspuns:

Da, bineînțeles că vei scăpa de asta. Doar până acum ai putut mânca fără probleme, deci nu văd de ce nu s-ar remedia situația. Trebuie tu să gândești pozitiv, fiindcă totul este la nivel de gândire. Trebuie să faci exerciții, să mănânci în continuare și să-ți înfrunți frica, la naiba, chiar dacă sunt prostește!winking

| RMG a răspuns:

Nu iti mai fi frica am patit-o, cartoful acela tia zgariat gatul si de aceea ti se pare greu de inghitit, gandeste-te ca mancarea te tine in viata, int-o sapt ar trebui sa-ti treaca iritatia din gat, sa te faci bine!

| mariss a răspuns:

O sa treci peste iti recomand sa nu te mai gandesty la asta si sa incerci odata sa mananci multe lucruri solide caci daca iti vei invinge asta creierul tau o sa treaca peste asta si odata cu asta si tuu dar asta s-ar putea sa dureze ceva timp cam 1, 2, 3 saptamani ori chiar si cateva zile si iti spun sincer si eu am o fobie mi-e frica de padure si odata am fost cu prieteni mei prin padure la alergat iar eu tremuram de frica dar ei miau demonstrat ca de fiecare data ce iti confrunti fobia devi mai puternic si sincer poti sa scapi de fobie!

| CosminSpike a răspuns:

Du-te la un psiholog/psihiatru si ori vei primi tratament, ori consiliere.Sanatate!