| marsy a întrebat:

A avut cineva gastrita? As vrea sa stiu ce ar fi sa consumam pn sanatea stomacului, in special daca am avut gastrita! mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gyorgya a răspuns:

Http://www.studentie.ro/......46-a-16852
am avut si eu gastrita acum ceva ani si am consultat cateva site-uri pentru a ma informa mai bine, chiar daca fusesem la un medic.acum am gasit acesta pe care ti l-am lasat.
in principiu, ai voie carne fiarta, evita grasimile si condimentele, mananca putin si des.consumul de alcool, excesul de cafea si fumatul(mai ales pe stomacul gol), dar si alimentele prea reci sau prea fierbinti sunt strict interzise. evita painea proaspata mai ales daca este calda, carnea grasa sau afumata, prajelile.astea sunt cateva dintre sfaturile pe care mi le-a dat doctorul atunci.sanatate si ai grija de tine.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am avut gastrita cam cand eram ca tine (in poza) si era activa doar cand eram la ciclu.In rest nu ma durea nimic.Medicul mi-a spus ca este de la hormonii care se secretau in acea perioada. M-am vindecat de ea cu o cura de zeama de la un cartof crud bauta inainte de cele trei mase pricipale (indoita cu apa sau suc, ca este foarte rea la gust) Am facut treaba asta cam doua- trei saptamani.Si nu ma mai deranjat 20 de ani, cand am facut... ulcer! L-am vindecat si pe asta tot asa si acum sunt bine, slava Domnului!

soothe
| soothe a răspuns:

Depinde ce simptome ai pentru ca "gastrita" poate imbraca forme diferite. Daca spui care au fost simptomele (ce fel de dureri, gaze, indigestie, ce fel de scaun, regurgitari, pofta de mancare, sete) poti beneficai de niste sfaturi care sa te ajute direct.
La modul general, evita seara dulciurile si carnea (mai ales cea de vita ). Cauta sa iei enzime digestive o vreme, fii atanta cu lactatele. Sucul proaspat stors de varza sau cel de cartofi. Mananca incet si gandeste-te la ce mananci.

| lia.d a răspuns:

Buna! Stomacul care sufera sau a suferit de gastrita, are nevoie de alimente care sa-i "mangaie"mucoasa, sa nu mai apara nici un fel de aliment iritant, cel putin pentru o anumita perioada de timp. Cel mai indicat este ceaiul de sunatoare, ideal ar fi sa gasesti din piata, floarea si sa o pui tu la uscat, ca in pliculete e mai slab, dar e bun si asa decat deloc, macar 1 litru pe zi, apoi cruditatile trebuie evitate, deci legume trebuie fierte, carne fiarta usor digerabila(pui, peste, curcan), fructe preparate in compot, facut de tine acasa, compotul de mere decojite cu zaharina, zaharul e bine de evitat. Orezul este bun, fiert cu morcovi. Evita prajelile, alimentele semipreparate(crenvusti, salam.), citricele, toate irita stomacul si determina formarea unei cantitati mari de acid.Laptele mai este indicat, asta in caz ca nu ai probleme cu colecistul, dar nu in cantitati prea mari.Multa sanatate!

| scarly86 a răspuns:

Am fost diagnosticata cu gastrita acum 9 ani, intre timp a evoluat in ulcer, alimentele ce trebuie evitate sunt cele ce ti cresc cantitatea de suc gastric, adica:cafea, sucuri acidulate, fumat, castraveti, usturoi, prajeli.in schimp poti manca paine neagra/secara/graham, mancare usoara, alimente fierte/la gratar, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zzzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regimul alimentar corect in gastrita:

http://dietesiintretinere.blogspot.com/......trita.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am, pai tine diaeta. Am gastrita de jumatate de an si de cind tin dieta si m-am facut mai bine, dar si am slabit cu 5 kg.

| ioanacrys a răspuns:

Am suferit si eu de gastrita; am facut tratament constand in pastile si ceai de sunatoare si urzicasi.Desi mi-am revenit, din pacate si acum trebuie sa am grija ce mananc.De preferat ar fi sa nu bei bauturi acidulate, sosuri prea condimentate, legume ca ceapa si usturoi, etc.Depinde acum si de organismul tau!