| Nimeni10 a întrebat:

A inceput sa imi tiuie urechile deodata si acum aud rau si inca imi tiuie, oare am patit ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Poate ti-a scazut tensiunea.

| Bruno92 a răspuns:

Ai tinitus

| Bruno92 a răspuns:

S-ar putea sa fie cauzat de hipoacuzie, mergi la ORL sa te consulte.

| Bruno92 a răspuns:

Daca e cauzat de stres nu vei mai scapa de tinitus, de atatea ori ti am zis sa urmezi tratament pentru anxietate, acum suporti consecintele! De tinitus se scapa foarte greu.

| Nimeni10 explică (pentru Bruno92):

Tinutus n-am avut pana acum, nu vad nicio legatura cu stresul aici cu probleme la auz, banuiesc ca am mers mereu cu geamurile deschise la masina

| Bruno92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Tinitus apare brusc, si are mare legatura cu stresul, anxietatea chiar depresia in unele cazuri.
Daca nu iti trece in cateva zile ramai pe viata cu el fiindca la ora actuala nu exista tratament lentry tinitus deoarece nu e o boala e un simptom al altei boli. In general de la anxietate e cauzat dar are o multime de cauze care e imposibil de detetectat. poate fi si de la tensiune arteriala, verificati tensiunea.in rare cazuri poate fi si de la o banala raceala sau dop de cerumen te duci la orl si ii spui sa iti faca spalaturi auriculare, poate fi o infectie/inflamatie a urechii sunt peste 20 de cazuri care dau ca simptom acufenele. Medicul o sa iti spuna sa te obisnuiesti cu el o sa vezi happy de la curent nu stiu cel mai bine e sa te duci la olr pentru investigatii dar daca in cateva zile nu iti trece ramai pe viata cu el cu atat mai mult daca e cauzat de stres. Uita-te pe Facebook scrie tinitus Romania si o sa vezi cate cazuri sunt si cum se plang multi acolo sau pe unele forumuri ca nici dupa 20 de ani nu le-au trecut.mie mi o spus medicul ca si daca gasesc cauza tot nu scap de tiuit in urechi si m-a trimis de la neurolog si cardiolog. O sa dai ogramada de bani sa gasesti cauza si in cele din urma ramai si fara bani si nu scapi nici de tiut.sunt cazuri într-adevăr cand tiuitul asa cum o aparut brusc asa si dispare da nu te baza pe asta prea mult. Iti cam meriti soarta amice ti am zis de atatea ori sa i ei tratament pentru anxietate si antidepresive.mie un medic mi o zis ca 80% e pe fond de psihic cauzat. Du te la orl si vezi poate o fi de la raceala, dar du te nu astepta sa treaca de la sine, poti merge si la urgente. daca nu poti dorni cauta pe Youtube tinitus sound iti "acopera " tiuitul si adormi linistit. daca stai si te gandesti mereu la acel sunet creierul il va percepe ca pe un pericol.in momente de anxietate sau stres mai mare tiuitul se va accentua. Vestea buna e ca dupa o vreme te vei obisnui cu el '.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Sunt 2 tipuri de tinitus :
Permanent si intermitent, adica revine si dispare si tot asa, celalalt tip e permanent iti tiuie "24 din 24"

| Nimeni10 explică (pentru Bruno92):

Cu tiuitul mereu am avut probleme dar disparea de la sine, dar nu de tiuit e problema ci am urechile infundate.

| Bruno92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Aia e de la curent, iti trece in cateva zile nu mai sta in curent si iti va disparea. normal ca ai avut man probleme ca nu ai tratat anxietatea. happy iti doresc multa sanatate.

| Bruno92 a răspuns:

Daca mai ai intrebari despre tiuit ma poti intreba.