| val31989 a întrebat:

A incercat careva vreo dieta care in cele din urma a dat rezultate?
Daca da, ati putea fi buni s-o "dezvaluiti" aici? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Sorry, dar multe fete ( chiar şi unii băieţi ) au IMPRESIA că ar trebui să mai slăbească, iar ele/ei sunt ( deja ) subponderale :(

În cazul tău, situaţia este puţin altfel :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| val31989 explică (pentru bursuc001):

Daca am cerut asa ceva, atunci cred ca-i necesar.
Bine.Am 15 ani, 1.57 m, 56 kg.Sunt fata.

| RAY a răspuns (pentru val31989):

Esti ok, ce sa slabesti

| val31989 explică (pentru RAY):

Ba nu-s ok, ar trebui sa am 46 kg.

| RAY a răspuns (pentru val31989):

Ai intrebat un medic?

| val31989 explică (pentru RAY):

Nu.

| RAY a răspuns (pentru val31989):

Nu te juca cu propia sanatate, deficienta de vitamine nu iarta mai ales cu dietele astea slabesti 2 si pui dublu,metabolismul creste pe masura efortului si a mancatului nu ne ingrasam ca mancam ne ingrasam ca mancam prosti gen zahar,sucuri, dulciuri, mezeluri etc
fa sport si vei slabi dar nu te juca cu sanatatea ta mai ales ca esti la o varsta la care organismul are nevoie de vitamine, proteine, minerale etc

| val31989 explică (pentru RAY):

Am auzit asta deseori, dar nici sportul nu m-a ajutat.Si macar de-as creste in inaltime, dar nici asta nu se intampla.
Totusi, multumesc.

| val31989 explică (pentru bursuc001):

Multumesc. :*

| bursuc001 a răspuns (pentru val31989):

Cu plăcerewinking

O zi frumoasă.

| RAY a răspuns (pentru val31989):

Mai vei creste cativa cm, vei slabi in timp adevarul e ca alimntatia noastra e poulanta multi medici se plang ca asta ne omoara tineri, copii, batrani ne ucide mancarea

| val31989 explică (pentru RAY):

De aproximativ 3 ani, am aceeasi inaltime.Da, poate asa e.

| bursuc001 a răspuns (pentru val31989):

Sorry, dar multe fete ( chiar şi unii băieţi ) au IMPRESIA că ar trebui să mai slăbească, iar ele/ei sunt ( deja ) subponderale :(

În cazul tău, situaţia este puţin altfel :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

| Solitude15 a răspuns:

Ininte de fiecare masa ar fi bine sa bei un pahar cu apa asta ajuta sa nu maninci asa multbig grin nu o sa mai incapabig grin