| fgmijpb a întrebat:

Aș vrea să știu niște modalități prin care pot înghiți mai ușor pastilele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Incearca sa te obisnuiestu cu gustul,eu personal le toc pastilele,isi fac efectul mai repede,cel putin asa sustine tata,care ia mereu pastile pentru stomac, le toaca, si dupa bea apa. Au un gust amarui unele pastile, e destul de funny, eu uneori mai ma stramblaughingdar e bine ca nu prea iau pastile.

| BiuL a răspuns:

Daca nu sunt din acelea tip antibiotic, taie-le, eu asa fac.

| dodo1530 a răspuns:

Uite un sfat cam ciudat: Sa nu le tii prea mult pe limba ca daca se topesc au un gust oribil si parca iti raman in gat, iti zic din experienta. Eu de cate ori am incercat la le iau cu suc iii schimba gustul si nu-mi placea. Daca pastila e cam mare rupeo sau ia doua insa de gramaj de doua ori mai mic, fii foarte atent la gramaj ca daca incurci lucrurile nu e bine laughing
Ia o gura oriasa de apa, ca sa nu le simti prea tare. Alt ceva nu cred ca poti face, eu incerc de mica sa gasesc ceva, dar nimic, cu mama medic si dupa atatia ani...

Bafta si insanatosire grabnica! happybig grin

| mixxjim a răspuns:

Poti sa le tai cu cutitul in bucatele mai mici sau sa le pisezi cu o lingurita. Daca sunt chestii din alea lunguiete formate din 2 bucati, dintr-un material ca de plastic, alea au inauntru substanta activa de fapt, poti sa le desfaci si sa inghiti doar praful din interior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Inainte de a incerca sa inghiti o capsula sau o pastila, ia in gura un cubulet de gheata, cam de 5-7 ori mai mare decat pastila, si plimba-l intre cerul gurii si limba, pana se topeste.
Cand s-a topit complet, ia pastila si inghite-o cu putina apa.
Te pup!

| gabytzor97 a răspuns:

O pui in apa sau stiu eu ce si o bei dar imediat big grin

| AndreeaDeutza39 a răspuns:

Pai ai putea de exemplu sa le zdrobesti. Sau cand iei pastila sa bei ceva cald. Aluneca mai usor. Sper sa iti fie de ajutor. Funditaaaa?