| coMpLeT a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cateva modalitati de cinsitre a Sfintei Cruci

4 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Rugaciunea cinstitei Cruci

Sa se ridice Domnul si sa se risipeasca vrajmasii Lui, sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul. Sa piara cum piere fumul; cum se topeste ceara de la fata focului, asa sa piara diavolii de la fata celor ce iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul crucii si zic cu veselie: Bucura-te, preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului. O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi cu Sfanta Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, si cu toti sfintii in veci. Amin.
Mai mult nu pot sa adaug ca cinstire a Sf Cruci totul este prins in rugaciune
Daca vei citi Psaltirea vei gasi o parte din cuvinte,nu mai stiu sigur Psalmul,Merita sa vezi filmul rusesc parca ostrovul, mare este puterea rugaciunii, am inteles ca ar fi dupa un caz real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamnati fiinta cu semnul sfintei cruci. pune la capataiul mortilor crestini semnul sfintei cruci.sufla asupra paharului cu apa,in semnul sfintei cruci, fa cu cutitul pe paine semnul sfintei cruci, si documenteaza-te de ce trebuie si ce puterea are semnul sfintei cruci.fiindca crucea este puternica arma care a sfaramat portile iadului, care anuleaza pana si puterea otravii, si tine la distanta duhurile rele nevazute.