| keyheyleybey a întrebat:

Aceasta e o intrebare pentru fete. Cand iti vine ciclul/menstruatia cum sa îi spun mamei? Nu vreau sa imi vina anul asta implinesc 13, mamei mele tot la 13 ani i-a venit si surorilor mele la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Dar tu crezi ca poti impiedica ce este de la natura?
Stai de vorba cu mama ta, de regula trebuia sa te instiinteze pana acum, mai ales ca ai 13 ani.
Sa inteleg ca nu exista comunicare mama/fiica?
Trist daca nu exista.
Voarbeste direct cu mama ta fara retinere, daca sora ta este mai mare vorbeste cu ea.
Ori ii poti trimite un mesaj mamei pe telefon.
O zi buna sa aihappy

| KamaSutra a răspuns:

Trebuie sa ii spui direct, pentru ca e mama ta si trebuie sa stie

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Mama, mi a venit ciclu. Am nevoie sa ma ajuti si sa ma informezi." E asa complicat?

Si nu conteaza cand vrei tu sa vina, vine cand e organismul pregatit

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

Îi spui DIRECT şi foarte senină că ţi-a venit prima menstruaţie :)

Sau, dacă ţi-e jenă să fi aşa de directă, atunci o întrebi : "Mami, unde sunt absorbantele că am nevoie urgentă de ele...";)

Oricum, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Natura isi urmeza cursul chiar daca vrei sau nu!
Daca ai par la sub brat, par pubian,ai scurgeri,iti cres sanii, insemna ca in urmatorele luni ar trebui sa-ti vina menstruatia
Totusi,eu cred ca aceasta discutie ar trebui initiata de mama ta. Poate nu isi da seama ca fetita ei a crescut...
Asa ca cauta tu un moment potrivit, cand mama ta gateste de exemplu.O intrebi la ce o poti ajuta si o intrebi care sunt semnele veniri ciclului. Pentru ca vrei sa te informezi din timp, sa stii la sa te astepti!
Simplu! FARA MESAJE, FARA BILETELE.E un lucru mult prea serios ca sa poata fi discutat prin mesaje
Dar daca ai o sora mai mare o poti intreba si pe ea, dar tine minte ca tot mama e principalul sprijin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu este o rusine sa discuti cu mama ta, este ceva normal cum discuta baietii cu tatii lor asa discuta si fetele cu mamele lor, deschidete si vei vedea ca cea mai buna si adevarata prietena este mama ta.
O zi buna.