| anonim_4396 a întrebat:

Acu 1 an jumate in toamna lui 2010 am avut o depresie iar un doctor psihiatru mi-a recomandat Zyprexa.Chestia este ca in vreo 3 saptamani m-am ingrasat enorn am ajuns de la 73 de kg la 91.La inceput nu-mi dadeam seama de ce m-am ingrasat atat pentru ca nu am schimbat nimic in alimentatie mancam ca de obicei dar un alt doctor psihiatru mi-a spus ca este de la Zyprexa.Cand am aflat mi-am dat seama ca asta este motivul si pana in vara lui 2011 am ajuns de la 91 la 80 de kg.Nu am ajuns la greutatea initiala de 73 de kg pentru ca nu puteam sa slabesc mai mult desi imi doream s ajung ca inainte.Totusi eram mutumit ca am ajuns la greutatea asta.Acum in 2012 in februarie am fost internat la un spital si mi-au dat un alt medicament numit Solian.Totusi dupa ce am iesit din pital am observat un mic efect advers, si uitandu-ma pe internet la efectele adverse ale Solianului am observat pe langa acel mic efect advers si faptul ca ingrasa. M-am dus repede sa ma cantaresc si am vazut ca ma ingrasasem 8 kg in doar 2 saptamani.Am oprit imediat tratamentul dar efectul a durat inca catva timp si am reusit doar sa ma ingras inca 2 kg.Deci practic am ajuns de unde am plecat.Stiu ca poate multi s-au ingrasat de la un medicament pentru psihic dar in nici un caz nu cred ca s-au ingrasat de 2 ori de la aceste medicamente.Desi am vorbit cu doctorul de la spital si i-am spus sa imi dea ceva care sa nu ingrase se pare ca el nu m-a ascultat(tipic pentru doctorii din Romania). Desi initial m-ai luasem un medicament care nu avea acest efect advers si altii doctorii au spus ca sunt o gramada de medicamente care nu ingrasa se pare ca acest doctor a ales acest "medicament". Oricum intr-o luna am slabit decat 3 kg acum am 87 si as vrea pana la ziua mea care este la sfarsitul lui iunie sa ajung macar sa am intre 75 si 80 exact cat aveam acum 1 am jumate(de fapt aveam 73 dar nu cred ca as putea sa fac nici 75 pana in iunie). Sa-mi spuna cineva care a trecut prin asa ceva ce a facut si cum a procedat sa revina la greutatea initiala si cum a facut de nu a mai fost nevoie niciodata sa recurga la astfel de medicamente.Astept multe pareri.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Iti faci singur rau --- daca citesti prospectul din cutia Solianului vei vedea o indicatie clara: " nu intrerupeti tratamentul din proprie initiativa"!
Cresterea in greutate se datoreste, in exclusivitate, neglijentei tale : esti sedentar, mananci nesanatos, mananci necontrolat si mult! Renuntand la sedentarism si pofte de gurmand vei reusi sa ai un contol asupra greutatii. Insa, NU renunta la tratament decat atunci cand medicul tau curant va hotara aceasta--- orice intrerupere a tratamentului te expune la o noua recadere /revenire a bolii. Fiecare recadere va fi, pentru tine, mai invalidanta decat cea anterioara ei. Intrerupand tratamentul fara acordul medicului iti asumi riscuri mari si pe termen lung. Facandu-ti tratamentul in doza prescrisa si sub supraveghere medicala, iti acorzi sansa vindecarii! Asadar, te sfatuiesc sa faci, impreuna cu unul dintre parinti, o noua vizita medicului tau ---sa nu omiti sa-i spui ca ai intrerupt tratamentul! Numai bine!