| Beyourself1245 a întrebat:

Salut guys. Vreau sa va intreb daca Depresie si orice altceva sa depisteaza la tomografie pentru ca de saptamana care vine ma duc la Spital sa fac toate analizele posibile pentru ca ma simt naspa rau de vreo saptamana si ceva. Faza e ca sunt si pe tratament cu Serlift pentru Depresie-Anxioasa. De-abia ce il iau de o luna si ceva, mi l-a prescris psihologul nu psihiatru'. Eu de 2 ani sunt in starea asta si n-am spus la nimeni pana cand s-a agravat si inceapam sa plang din orice si eram violent si vulgar cu parintii. Acum sunt un pic mai bine dar degeaba, nu ma pot concentra, memoria mea imi joaca feste, de-abia mai pot lega 2-3 cuvinte zici ca sunt mort la cum vorbesc. Am crezut ca e un efect advers de la medicament gen pentru ca am si scaune moi si ma simt mai mereu obosit. Help, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tulburarile psihice nu se vad nici la tomografie, nici la alte analize. Nici toate analizele posibile nu ti le poti face, ar costa enorm si ar dura ani de zile. Este păosibil ca starea ta sa fie data de depresie, ai nevoie, pe langa tratament, de psihoterapie si supraveghere psihiatrica. Daca vrei sa faci niste analize, pentru a exclude si o alta boala in afara de depresie, e intelept sa mergi la medicul de familie care iti va recomanda initial un set de analize orientative si apoi, in functie de rezultatul acestora, vei continua invetsigatiile tintit.

| GdX a răspuns:

Ma intristeaza cand vad ca tot mai multi tineri ajung depresivi, acum cand pentru ei viata este mult mai usoara si parintii le ofera tot confortul posibil. La tomograf nu ies afectiunile psihice, la tomograf ies leziunile si modificarile anormale ale creierului. Depresia este o boala grea, care creaza alte boli, cu cat psihicul este mai slab cu atat exista sanse sa apara diferite boli. Ai incredere in medici. Urmeaza tratamentul pe care ti=-l prescriu. Fii cooperant si sa le explici deschis ce simti pentru ati putea da tratementul corespunzator. Sanatate multa iti doresc.

| anonimg a răspuns:

"Triptofanul provenit din semintele de dovleac este un tratament eficace pentru anxietatea sociala si are un efect similar cu medicamentele anxiolitice":
http://blog.kilostop.ro/semintele-care-stimuleaza-hormonul-fericirii/
La fel si semintele de in (rasnite); stimuleaza hormonul fericirii.
Dar toate acestea nu se compara cu increderea deplina in Dumnezeu.

| Donsavas a răspuns:

Salut! In primul rând,depresia este cauzată de un dezechilibru chimic la creier dar nu poate fi observat la RMN, tomograf sau ORICE ALTA INVESTIGAȚIE TEHNOLOGICĂ! Pentru depresie,se face un interviu în care ești consultat de psihiatru. El este singurul care poate prescrie antidepresive si alte psihotrope fiindca el este specialistul,a absolvit medicina si cunoaște corpul uman, spre deosebire de psiholog care e autorizat doar sa discute.
Acum tu esti bine chiar dacă nu te simti perfect sănătos. Serliftul inhiba receptarea serotoninei, serotonina care iti taie anxietatea si iti blocheaza emoțiile. Din cate vezi, nu mai esti furios, ba chiar indiferent si nu mai poti plânge. Asta e un lucru bun fiindca medicamentul își face efectul. Continuă să l iei si mergi la un psihiatru sa ti l dea compensat! Nu are rost sa l plătești.

| alex15ccc a răspuns:

Tomografia este pentru tumori, fracturi, hemoragii interne etc, nu pentru depresie.
cum adica psihologul ti-a prescris medicamentul? nu este posibil asa ceva, doar medicii(adica psihiatrii) au cunostinte in domeniu. oricum, daca un antidepresiv(serlift) nu isi face efectul intr-o luna atunci trebuie schimbat tratamentul. vorbeste cu psihiatrul tau despre simptome, reactii adverse.
din ce ai descris tu pare a fi un episod depresiv acut, daca vrei, poti sa te internezi intr-un spital pana te pui pe picioare.

| ngllllll a răspuns:

Psihiatri si psihologii creaza nebuni. Pastilele prescrise subt practic droguri. Iar drogurile, pe masura ce le iei, nu iti mai ofera aceease placere. Pastilele nu rezolva probleme de ordin sufletesc. De multe ori cauza depresiei se afla in mediul in care traiesti, familie, locul de munca. Solutia este sa iti faci o viata sanatoasa, program de somn strict, mese regulate, bogate in cereale si paine integrala, legume si fructe. E bine sa stai departe de oamenii care sunt violenti, vulgari, negativi. Inconjoara-te de oameni care te iubesc si te sustin moral. Gaseste-ti o ocupatie, o pasiune, vorbeste cu un preot ortodox, cauta-ti principii morale, viata spirituala, citeste literatura, petrece timp in natura, petrece timp alaturi de cei dragi. Fericirea si bucuria nu sunt interzise, asa cum suntem educati de mici din generatie in generatie. Roaga-te, gandeste, citeste. Nu este interzis sa existi. "Ispita de a exista" de Emil Cioran poate te ajuta.

| alex15ccc a răspuns (pentru ngllllll):

Ai dreptate doar pe jumatate

| anonim_4396 a răspuns (pentru ngllllll):

Sunt de acord cu aproape tot ce ai spus, doar că psihologii nu creează nebuni la fel ca şi psihiatrii.La psiholog se duc oameni care au probleme emoționale sau nu ştiu cum să procedeze în anumite situații,etc.,iar psihologul îi ascultă şi le dă variante de rezolvare la problemele lor din care ei trebuie să aleagă ("dacă faci lucrul ăsta, o să pățeşti asta,iar dacă faci lucrul ăla, o să pățeşti aia").De exemplu dacă merge cineva la psiholog care are probleme în cuplu nu o să îi zică "gata,desparte-te de el/ea că nu e de tine,nu te merită", etc., doar îi dă sfaturi.În fine, am deviat de la subiect, ideea este că psihologii nu fac ceea ce fac psihiatrii care îndoapă oamenii cu pastile.

| ngllllll a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste Ciuleandra de Liviu Rebreanu sau uita-te la filmul "A flew over the Kookoo's nest". Psihologii si psihiatri creaza nebuni si te jumoale de bani. Asta e tot ce fac. Mai bine pui mana pe o carte și mai mergi pe la biserica din cand in cand, mai stai de vorba cu... Oamenii.

| Uvox a răspuns (pentru ngllllll):

Ne spui din experienta proprie faza cu psihologii/psihiatrie si cu sectele?
Inteleg ca fiecare e liber sa creada ce vrea dar cand este vorba de o afectiune medicală nu pot sa accept aberatii ca ale tale.
Te rog abtine-te.
Iar daca nu poti sa o faci, iti recomand inca o vizita la psiholog.
Pt.inceput.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Pai. du-te si vb cu parintii, nimeni nu te intelege mai bine ca eiwinking si fa-ti un control ..probabil ai turbulente..sau atacuri de panica.du-te la un specialist cu parintii bft

| Opianne a răspuns:

La tomograf nu se pot depista afecțiunile psihologice.