| anonim_4396 a întrebat:

Acum 13 zile am avut un avort spontan, la 6 saptamani de sarcina, a 2-a zi de dimineata am fost programata la chiuretaj.toate au trecut cu bine.acuma 7 zile eu si sotul meu am avut contacte sexuale neprotejate, el a ejaculat inauntru..ieri am facut un test de sarcina si testul este pozitiv.este posibil sa fi ramas insarcinata din nou? nu stiu ce sa fac.sa ma bucur sau nu.am fost la ginecolog si mi-a zis sa astept pana pe 28 aprilie si sa fac un alt test de sarcina.VA ROG MULT DE TOT DAT-MI UN RASPUNS! va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Femeie, ești lăuză timp de 6 săptămâni după o întrerupere/avort spontan, cum Doamne iartă-mă te-ai gândit să faci așa ceva?
La biserică nu te-ai dus să-ți faci o moliftă!
Colul este întredeschis până la prima menstră și da, ai rămas însărcinată.
Pa, pa.

| andreeaandreia18 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Molifta? eu cred in DUMNEZEU, si crede-ma daca a fost cineva care a suferit pentru acest avort am fost eu si sotul meu..ne dorim extraordinar de mult un alt bebelus. dar se pare ca are parte de ei cine nu ii merita. cele care ii da afara pentru ca nu au altceva de facut.MULTUMESC PT RASPUNS...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru andreeaandreia18):

Bună.
Da, moliftă. Dumnezeu nu avrut să ai acel copil și trebuie să te rogi pentru liniștea acelui suflet care l-ai avut în pântece atât de puțin timp.
Pentru cultura ta generală lasă organismul să-și revină minim 3 luni de zile și apoi mai încercați. Nu mai dramatiza.
Te-ai gândit că intri în categoria femeilor infertile?
Pa, pa.

| andreeaandreia18 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Buna,
am deja un baiete de 3 ani...infertila...nu cred. avortul nu se stie ce la provocat. o fi fost munca. o fi fost anestezia de la stomatolog.cand inca nu stiam daca sunt insarcinata.in orce caz a trecut.astazi am fost la laborator pentru analize. testul este pozitiv din cauza avortului precedent.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru andreeaandreia18):

Bună.
Poftim?
Poți fi infertilă după prima naștere. Atenție, nu confunda cu sterilitatea!
O femeie infertilă înseamnă că nu poate duce sarcina până la capăt. Ești mamă de copil dar nu cunoște aceste lucruri care te privesc personal pe tine.
Mai repetă analiza de sânge și după 2 săptămâni, hormonul sarcinii este prezent doar pe perioada gravidiei. Nici pasta nu o știi. Mai citește și tu!
Să-ți trăiască băiețelul.
Pa, pa.

| andreeaandreia18 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Adica tu contazici 3 ginecologi? oricum multumesc si numai bine.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru andreeaandreia18):

Bună.
De ce ai impresia că ei sunt foarte deștepți?
Mergi la 3 doctori, 3 diagnostice, 3 tratamente.
Învață să te cunoști, să ai încredere în tine și nu mai fi așa sigură pe ei.
Și apropo, de ce a trebuit să mergi la 3?
Pa, pa.

| Sara2 a răspuns:

Fata esti nebuna? eu am auzit ca nu trebuie sa faci sex 40 zile dupa avort si trebuie sa mergi la preot sa iti citeasca
doamneeeeee
insarcinata nu se stie daca ai ramas, deoarece scrie pe testele de sarcina scrie ca dupa un avort e posibil ca testul sa iasa pozitv fals, repeta si tu testul dupa vreo luna, sau ma rog cand ti-a zis medicul ca stie mai bine decat mine ca doar e specializat

| foxsilver a răspuns:

Ar fi fost de preferat ca dupa acel avort spontan sa-ti faci imediat niste investigatii ca sa afli motivul pentru care s-a intamplat acest lucru si in felul asta sa te scutesti de inca o suferinta.
Nerespectand acea pauza de sase saptamani, sansele de a fi insarcinata sunt mari.
Te-as sfatui, ca in cazul in care se va confirma ca esti insarcinata, sa faci din timp niste analize ca sa vezi ce sanse ai de a duce sarcina pana la termen.

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Viaţa este împărţită, între: copilăria fericită, tinereţea inconştientă, maturitatea aglomerată şi obosită, şi bătrâneţea cu regrete! (V. Muha)
Ai toate șansele să fi rămas iar însărcinată.