| Amali23a a întrebat:

Acum 2-3 ani am avut piciorul sclantit (sper ca am scris bine) si nu am mers la doctor iar durerea a tinut cam o luna sau doua. Mi-am revenit complet dar dupa atata timp inca in zilele cand umblu mult sau fac un efort mai mare pe el ma apuca o durere ingrozitoare. Credeti ca din acest motiv si ca ar trebui sa consult un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca doare, e semn ca ceva nu este bine!
O "sclintire" se poate pune la loc in cateva secunde, dupa care durerea trece si ea in timp scurt. Insa trebuielasat un timp de relaxare, fara efort, pentru refacere completa (pana la 1-2 saptamani).

Daca inca ai probleme dureroase, atunci este posibil sa fi fost o fisura de os sau oasele nu s-au asezat perfectla locul lor.
Doar un consult la un medic ortoped (si o radiografiere) poate stabili starea piciorului tau, ceea ce este foarte indicat!

| dinaprilie a răspuns:

Ca sa iti mai verifici scrisul poti incerca dexonline.ro
Altfel da, doctor. sper sa nu fie oarecum permanent..eu am ceva similar la cot si nu pare sa mai treaca de 1 an. dupa tratamente.