| pagardel a întrebat:

Acum 2 zile am fost intepat de o albina in gat am reusit sa scot acul dar precizez ca locul este umflat si rosu si ma mananca ce pot face sa-mi treaca va rog am nevoie de ajutor nu prea ma pricep

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Trebuie să treci neapărat pe la medic! Nu e de glumit cu aşa ceva. Totuşi, ai putea să încerci oţetul de mere. Ce trebuie să faci? Înmoi o bucată de tifon în el şi masezi un minut în zona înţepată. Oţetul de mere calmează pielea şi îndepărtează roşeaţa produsă. Sau, poţi să foloseşti şi gheaţa. Iei un cub şi îl menţii pe pielea înţepată.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Treci pe la medic să nu se agraveze.
Îţi poţi pune o pungă cu gheaţă şi se va dezumfla.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medical de familie daca se agraveaza!

| SefaTa97 a răspuns:

Freaca cu sare, sau cu vata imbibata-n spirt, iar apoi da-te cu unguent.

| Lionsgate a răspuns:

Pune niste varza si gheata.

| Spaz472 a răspuns:

Nu te scarpina si pune sare eventual treci pe la farmacie sa iti dea vreun medicament special pentru asa ceva. Oricum nu ai alergie asta e bine, dar poti face daca nu esti atent! Ai grija ca sunt periculoase intepaturile astea. Succes!

| DaRaspund a răspuns:

Poti sa pui o punga cu gheata, sau ceva rece si o sa-ti treaca. Nu ai nevoie de altceva daca nu esti alergica!

| ÐiÐi a răspuns:

Incearca remedii 'babesti' sunt chiar eficiente. Poti pune sare si otet deasupra si la lasi sa actioneze, va ustura putin dar daca faci asta de cateva ori o sa treaca. Mai poti pune si spirt sau crema de galbenele si nu te mai scarpina acolo.

| mirichirys a răspuns:

Ar trebuii sa-ti pui niste spirt.Ai grija, eu gand am patit asta, nu am vrut sa pun spirt si a trebuit sa ma operez.Succes!

| mirichirys a răspuns:

Ar trebuii sati psui niste spirt.Ai grija, eu gand am patit asta, nu am vrut sa pun spirt si a trebuit sa ma operez.Succes!