| Adriana294 a întrebat:

Buna am o intrebare vineri seara m-a intepat o albina in tapla dar nu am putut sa scot acul dar am pus redede gheata dar dupa 2 zile am o mancarime unde m-a intepat dar de aseara am tot o mancarime in gat si stranut des sa fie o alergie ma gandesc ca daca e acul de albina acolo atunci veninul e in mine pentru Alergi este buna AERIUS un sfat va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea213 a răspuns:

Stai linistit, daca era alergie se manifesta in primele minute de la intepatura. La alergia de la albine nu stranuti, deci daca ai inceput sa stranuti des si te mananca in interiorul gatului s-ar putea sa fii racit. In caz de alergie, poti lua Claritine, Dexametazona (injectabila sau pe cale orala) si mai era ceva si mai bun, dar am uitat cum se numeste. A, si ar fi mai bine sa scoti acul de acolo, nu mai doare asa tare acum.
Ps: Parintii mei au albine si stiu despre ce vorbesc, mai ales ca am fost si eu alergica candva la albine.

| Adriana294 explică (pentru Andreea213):

Dar nu mai pot sa scot acul pentru ca nu se mai vede si mai am o intrebare dupa cat timp daca te intepa albina adica cum ar fi sa fi alergic adica sa nu mai poti sa respiri sau sa ti se umfle fata gatul limba dar daca e acul acolo veninul ami face rau in corp

| Andreea213 a răspuns (pentru Adriana294):

Scuze ca raspund tarziu. Daca nu se mai vedea, inseamna ca ai scos acul fara sa iti dai seama. In caz de alergie, da, se poate face soc anafilactic (te poti sufoca), dar nu in toate cazurile. Eu am avut doua reactii alergice si decat m-am inrosit, ma scarpinam si mi se umflase putin buza.

| Adriana294 explică (pentru Andreea213):

Multumes de raspuns sunt bine acum

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Mergi urgent la medicul alergolog!

| Eduard619 a răspuns:

Du-te la spital cat mai repede.
Esti constient ca nu poti sta cu acul ala toata viata. poate cine stie se infecteaza si apar diverse complicatii.