| Luci25 a întrebat:

Ieri ma intepat o albina sau o viespe (nu am vazut a fost rapid) si acul mi-a ramas in deget dar l-am scos era tot si ma durea dupa am frecat cu sare si nu ma m-ai durut ziua urmatoare de dimineata mi s-a umflat tare degetul si ma mananca ce sa fac sa scap de umflatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LupTrist a răspuns:

Nimic se duce de la sine in 2 zile.

10 răspunsuri:
| Bi3 a răspuns:

Daca era viespe inseamna ca nu te.ai frecat indeajuns de bine cu sare.
daca era albina ti.a lasat acul acolo, deci trebuie scos.:d

| florina200 a răspuns:

Ar trebui sa iti dai cu crema de mancaturi o gasesti la farmacie dar daca nu iti trece ar trebui sa te duci la doctor.

| Dina a răspuns:

Daca ti-a ramas acul in deget, si daca a fost foarte rapid fara indoiala a fost o viespe.Fa dezinfectie cu "Perikisi".

| VIRU a răspuns:

Incearca sa ti o compresa cu gheata sau ceva rece pe umflatura thinking

| alexandra_3084 a răspuns:

Poi cel mai bine daca vezi ca tot ti se umfla du-te la un doctor, Nu te juca cu asta daca nu poti pune un pansament cu gheata sau o foaie de varza acum fundita pliz

| Luci25 explică:

De mancat nu ma mananca mereu ieri m-a intepat mai degraba cred ca a fost o albina pentru ca acul mi-a ramas in deget dar l-am scos doar degetul e umflat si atat

| Luci25 explică:

O sa incerc cu comprese reci si gheata

| flavia005 a răspuns:

Ai putea incerca o crema de la farmacie sa o intrebi pe farmacista ce iti recomnada pentru intepaturi de albina sau viespe sau sa-ti pui gheata la deget.

| raludaraban a răspuns:

Salut. In primul rand sper ca nu esti alergic la intepatura de albina, caz in care e mult mai dificil de tratat. Pentru umflatura foloseste un unguent cu antihistaminic ( exemplu Dermodrin) si eventual Ibuprofen pentru durere. Insanatosire grabnica happy

| Puiu_Alex_1989 a răspuns:

Iti dau un sfat bun nu te du la spital..in primul' rand te taxeaza cu 50 lei si dupa aceea te dau cu o crema care iti trece pentru cateva ore si te ia din nou direrea
eu nu am gasit leacu desi am o saptamana de cand ma doare