| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile am mancat sorici de porc si mi-a displacut maxim.In dimineata urmatoare mi-a venit sa vomit, am luat metoclopramid si tot nu mi-a trecut starea de greata, apoi in urmatoarea zii am luat scobutil si cat de cat mai m-am linistit dar seara m-a luat iar. si azi tot la fel inca imi vine sa vomit de la orice mananc ma rog. nu prea mai mananc si ma simt slabita. de vomitat nu am vomitat decat asa sa scuip. straight face ce pot sa fac? ma gandeam la o hepatita A dar nu am albul ochilor ingalbenit. si nici nu prea prezint alte simptome cum ca as avea hepatita... cred ca mi-am dat stomacul peste cap cu chestia aia de nu mi-a placut. voi ce credeti?sad La doctor mie cam frica sa imi fac analize..si totusi o stare de voma de 3 zile. persistenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca tot te-ai apucat sa faci un tratament, de ce il iei asa haotic? daca iei metoclopramod. trebuie sa iei macar 3 zile, de doua ori pe zi. la fel cu scobutilul. Tratamentul asta aiurea: acum iau o pastila, peste cateva ore alta, fara nici o logica si legatura, iti face mai mult rau

| iLoveEpicxD a răspuns (pentru Brigaela):

Pai si daca am luat alaltaieri metoclopramid il pot lua si azi odata? chiar daca ieri nu l-am luat?

| Brigaela a răspuns (pentru iLoveEpicxD):

Ia atat metoclopramid cat si scobutil, o pastila ed doua ori pe zi, macar 3 zile, incepand de azi

| iLoveEpicxD a răspuns (pentru Brigaela):

Si daca nu imi trece la doctor trebuie sa fac analize nu?

| Brigaela a răspuns (pentru iLoveEpicxD):

Da, te va ajuta medicul de familie. Daca nu iti trece in 3 zile de tratament corect si regim de crutare (mancare gatita, usoara, carne slaba si legume), atunci e posibil sa ai o problema biliara sau gastrica nelegata de mancarea care nu ti-a placut si sa fie necesare investigatii

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu cred ca ai facut o criza de fiere. Daca nu iti trece in 2-3 zile cu mancare usoara si metoclopramid du-te la medic. Pentru greata poti incerca sa mananci lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa mananci supe si mancaruri usoare. Consuma multe lichide.Iar daca nu dispare starea, mergi la doctor.
Insanatosire grabnica!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Mai mananca niste sorici d-ala. Cui pe cui se scoate, mai ales daca ai si o horinca langa.

| tomthecat a răspuns:

Mergi la camera de gardă a unui spital bun şi fii pregătită de o internare. Poate că nu e nimic grav dar e mai bine să faci nişte investigaţii ca să nu cumva să faci vreo complicaţie (poate că ai o simplă infecţie digestivă dar totuşi nu putem exclude o afecţiune hepatobiliară acută sau chiar cronică acutizată. Nu mai consuma niciodată carne de porc, grăsimi animale, mezeluri, brânzeturi grase, prăjeli, etc.
Totul trebuie să fie fiert, piure de cartofi (NU CARTOFI PRĂJIŢI) cu piept de pui la grătar sau fiert, sufle de legume, fructe cât mai multe, etc.
ADIO OMLETE SAU OCHIURI! Doar maximum un ou (doar fiert) la 3 zile.
Adio slănină, untură, smântână, frişcă, unt, sarmale, ceapă prăjită, rântaş...

Ai mare grijă că nu e de joacă cu ficatul, schimbă-ţi stilul de viaţă, nu pierde nopţile, mese regulate, 7 ore de somn în fiecare noapte, Essentiale forte (capsule excelente pentru regenerarea celulelor hepatice dar le iei DEGEABA dacă îţi faci de cap şi nu ţii regim alimentar sever).

http://www.culinar.ro/......a-invinge/

| iLoveEpicxD a răspuns:

Scuzati faza cu "sorici de porc ". laughing

| betyy11111 a răspuns:

S-ar putea sa ai ulcer!

| iLoveEpicxD a răspuns (pentru betyy11111):

Nu stiu ce sa zic, nu ma doare stomacul.