| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Buna ziua am 16 ani, ma cheama madalin si am o problema, in anul 2016 in august am fumat etnobotanice, de cateva ori, ma prosteam, pana intr o seara cand am tras 3 fumuri, am luat o panica, m-am dus acasa m-am pus in pat dimineata nu am avut nimic, pe la ora 11 vine un amic cu o tigara normala,am fumat cam jumate din ea,si am luat panica,imi era frica sa nu am ceva,si am chemat salvarea,m-au dus la spital mi-au facut analize,nu am avut nimic decat o infectie in gat, am probleme cu gatul de mic, mi au dat antibiotic de 1000, am luat pastilele vreo 2 sau 3 zile,pentru ca in zilele alea luam panica mereu,aveam atacuru de panica,am avut multe atacuri,vreun an de zile,ultimul a fost vara trecuta,de atunci am incetat cu atacurile de panica,dar respiratia dificila nici acum nu m-a lasat,respiratie dificila,limba umflata,mi se zbate ochiul drept si tin sa mentionez ca acum o luna am plecat in Italia de langa fratele meu,pe drum nu aveam nimic,cand am ajuns in Italia, am inceput sa plang sa am stari de neliniste, ma trezeam dimineata la ora 5, 5:30, 6. Cu stari de voma,ma imbracam si plecam afara la padure,faceam miscare, nu mai aveam stari de voma dar respirstia tot nu ma lasa, respiram greu, m-am trezit vre o 4 zile cu stari de voma dimineata, dupa nu am mai avut nimic, acum dupa o luna, pe 11 decembrie,iar am avut o stare de neliniste,am iesit pe afara m-am plimbat,nu imi venea sa vomit,cand am ajuns acasa am mancat tochitura de porc cu castraveti la otet,si mamaliguta,cu pofta,si dupa placinta de mere,dupa vre o jumate de ora,respiram greu imi era frica tare,si starile de voma tare de tot, m -a frecat taicamiu cu otet, am vomitat aproape tot ce am mancat, si abia am adormit pe la ora 1:30, tin sa mentionez ca am vomitat in acea seara de multe ori,acum din ziua aceea nu am pofta de mancare,nu pot sa mananc,daca mananc ceva mi se face greata,abia pot bea apa, si dimineata ma trezesc cu stari mari de voma,ma ia cu arsuri din stomac,cine ma poate ajuta,a mai avut cineva problemele acestea? Oare sa fie de la gat? Sa am agmidalitele marite? Tin sa mentionez ca dimineata am saliva galbena cant scuip,in gat am nod,si cand ma uit in oglinda am rosu in gat si bombonele rosii, mi se zbate ochiul drept, mai am si respiratie dificila si ma gandesc tot timpul ca am vre o boala mare.o fi de la gat? Sau astea sunt simptomele anexitatii? In momentul de fata fac sport, in fiecare dimineata la 7:45-8,ma duc la padure, este o padure langa mare, eu locuiesc in calabria, am marea la 50 de metri departanta de casa,si cand aletg si fac miscare,ma simt bine,nu ma mai gandesc la toate rele,nu mai am stari de voma, cand intru in casa stau iar cu gandul, stie cineva ce e? Va multumesc din suflet, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pe un fond de labilitate psihica, prin consumul de droguri ai ajuns la probleme psihice, cum e si normal, asa ca stai linistit, e rezultatul normal si natural al consumului de droguri legale. Dar care era planul?

| Kyttynna a răspuns:

Du-te la doctor sa iti dea de facut analize mai amanuntite. Si nu mai consuma etnobotanice ca iti fac rau.

| Seroquel a răspuns:

Pot fi simptomele anxietatii sau poate fi totul pe plan psihologic.Deci poate sa aiba legatura cubpanica, anxietatea, psihicul.Consulta un psihiatru doar asa pentru a afla daca e de la psihic si un psiholog,combinat. Daca nu e de la psihic, fa-ti intre timp si analize mai amanuntite, cere medicului de familie sa iti dea trimitere gratuit si la analize amanuntite, ecografii, de sange si toate cele precum si trimitere la un psihiatru pentru a vedea daca e anxietatea si a te trata.Anxietatea trece usor cu pastile antiepresive si anxiolitice.Si incearca sa nu mananci prea mult mai ales seara ca sa nu iti creeze preaa plin dupa mada si stari de greata si voma.Sanatate!

| EllaLoredana a răspuns:

Totul este in capul tau. Dupa acel consum de etnobotanice ceva s-a schimbat in capul tau. Singurul lucru care o sa te faca bine dupa parerea mea esti tu. Ocupati timpul cu alt ceva care iti capteaza atentia total. Un animal de companie, sport, prieteni Etc.