| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile mi-am facut inca o gaura in ureche si acum imi curge sange si ma doarecrying si mai imi e si umflata inseamna k imi este infectata ce sa-i fac zielle astea mi-am tot sters cu spirt...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| pisicutzamik a răspuns:

Buna ar trebui sa til scoti si sa iti desinfectezi urechea, o prietena a patit-o tot asa avea ca tine si s-a dus la spital si ia taiat din ureche acolo unde iti bagi cerceii pentru ca era infectata rau si nu a mai avut ce face, asa ca ai grija

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

I-a taiat? adica toata portiunea aia sau cum? numai are forma urechii?:O

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da are urechea dar acolo jos la lobul urechi mai exact, unde bagam noi cerceii!

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

Mai exact i-a facut un fel de gaura mai mare peste unde era infectia?

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai ia taiat partea unde noi ne facem prima a doua si maxim a treia gaura ea a ramas cu urechea "cioplita" cum se spune in urechea aia nu mai poate sa-si bage cercei jos decat acolo unde are zgarci

| pisicutzamik a răspuns (pentru pisicutzamik):

Dar sa stii ca nu vreau sa te sperii, pur si simplu iti spun ca nu e de joaca mai bine renunti la un cercel decat sa ai consecinte mai tarziu, scoate-l si incerci sa-ti faci gaura peste ceva timp

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

Ioi...sper sa n-ajung la asa ceva...dar nu arata neobisnuit urechea daca stau sa ma gandest deci e putin umflata pitn rosie poate nici atat si ma doarebig grin dar ca aspect nu arata rau ca sa zic asa.

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa avea si ea si ii cocea putin cand lasa cercelul o zi nemiscat gasea pe langa el coptura ca un clei asa galben daca il scotea ii curgea sange, eu sper sa nu ai asa, poate la tine n cateva zile trece! incearca sa dai dimineata cand te trezesti cu saliva(inainte sa bei sau sa mananci ceva)

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

Mersi sper sa nu fie asa:*

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! kiss

| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Incearca cu apa oxigenata sa te cureti de puroi daca ai; iti mai recomand sa accesezi lumeaplantelor.info si vei gasi un raspuns garantat la problema ta. Sper sa-ti fie de folos acest raspuns.

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Sa nu te mai stergi niciodata cu spirt. Spirtul coace. Iti dai cu spirt numai cand vrei sa dezinfectezi la inceput, si atat. Da-ti mereu cu saliva ta, invarte cercelul ca sa nu se prinda coaja. daca este foarte inflamat, renunta la cercel si lasa sa se vindece. Iti faci alta gaura alta data. Si nici cu ceai de musetel sa nu te stergi.
Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaCF):

Cu saliva? dar totusi macar cu apa..adica nah..si in saliva nu pot fii bacteri?

| AndreeaCF a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stu asta de foarte mult timp si a avut tot timpul rezultat. Si mie mi-au spus la randul meu alte persoane. nu ti se intempla nimic. happy

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaCF):

Pai urechea imi e putin umflata acum s-o las asa si sa nu mai dau cu nimic doar cu saliva?hee hee

| AndreeaCF a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar cand dai cu saliva, misti si cercelul, il rotesti, ca sa nu se prinda. Dar este foarte important: Daca este foarte inflamata, renunta la cercel si mergi la doctor. Daca este doar putin umflata, nu este nimic. In 2-3 zile o sa-ti treaca. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaCF):

Nu-i umflat tare si de rosu nu prea...asa poate doar putin dar nu se observa tare

| AndreeaCF a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta, este bine. Este doar din cauza spirtului ca a copt. O sa-ti treaca.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaCF):

Faza-i ca nu mi se pare ca a copt...

| Cinneeeevaaaaa a răspuns:

Hei, si eu am patit la fel big grin
Nu iti face griji date cu apa oxigenata si dupa aia daca ai cercel de aur bagatil nu te va mai durea si nu se va mai infecta doar e aur laughing asa am facut si eu :*

| anonim_4396 explică (pentru Cinneeeevaaaaa):

Mersi de sfat problema asta e de anul trecut
dar acum sunt sanatoasalaughing in ceea ce priveste urechea pe dinafara ca acuma am dat de lata problema cu urechealaughing
si oricum cred ca imi mai fac gauri doar ca o colega mi-a facut cu un ac normal gaura si m-a dururt de moartelaughing

| Cinneeeevaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Auuuciiiiiii cu acuu :s
laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Cinneeeevaaaaa):

Dalaughing a avut de suportat ca prima data mi l-a bagat si da a durut nici nu vreau sa stiu cum mi-a ramas asa prin ureche si apoi trebuia sa-mi bage cercelu a stat o vreme buna pan a la bagat k in ureche is 3 straturi si a3lea numa nul gasea cu cercelul si mi-l tot baga da nu gasea unde iilaughing atata mo chinuit

| Cinneeeevaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracutzaa de tiine puppy dog eyes laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Cinneeeevaaaaa):

laughing