| TabooR a întrebat:

Acum 5 ani am avut un accident tibia a mi-a fost rupta total acum dupa atatia ani eu cred ca pot face un pas inainte si sa ma apuc de un sport vreau sa practic Aikido ce parere aveti am ales o varianta buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

O:---- Nici vorba, Daca vrei sa practici sporturi de contact nu ai nici o sansa Inclusiv MMA nu ai ce cauta bin acest sport cu tibia rupta de tot O tibie rupta de tot nu se mai reface in totalitate niciodata, In artele martiale folosesti foarte mult ghedan ce inseamna ca tu va trebui sa lovesti foarte mult cu tibia pe adversar ca si la blocaj la fel, Loviturile de picior nu le blochezi cu mana, Le blochezi tot cu tibia La finalizari la sol iarasi picioarele au un rol important Te rog sa nu te superi pe mine asta este parerea mea, Eu doresc sa am citi mai multi elevi practicanti de arte martiale dar consider ca sanatatea este mai presus decit dorinta de a face sport, De acea eu spun sa faci sau sa practici un alt sport putin mai usor din punct de vedere fizic Cinste tie ca asa cum esti cu tibia vrei sa faci si sa practici artele martiale Oss

2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Poti face arte martiale in varianta Taichi, QiGong, BaGua, TuiShou - care iti vor da mari satisfactii insa nu vor fi de contact, dar te vor dezvolta chiar mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sa stiu eu. nu joc ca tine Tibia