| katy95 a întrebat:

Acum 6 ani de zile am fost diagnosticata cu Leucemia Acuta Limfoblastica. Am urmat tratamentul 3 ani. Astazi mi-am facut o hemograma iar numarul de trombocite a scazut la 89000. Poate fi vorba de o posibila recadere? Care pot fi cauzele scaderii numarului de trombocite? Si ce tratament ar trebui sa urmez? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Un nivel scazut de trombocite in sange poate fi cauzat de:
- efectuarea chimoterapiei;
- anemie hemolitica;
- leucemie;
- transfuzie de sange.
Ar fi bine sa te adresezi medicului tau hematolog.
http://www.i-medic.ro/......%93-plt-tr

1 răspuns:
| rutanklan a răspuns:

Daca domnul doctor/tehnician care ti-a facut hemograma nu stie, noi cum ai vrea sa stim?
My opinion... maybe, daca au existat semne de imbunatatire cu tratamentul asta, e bun de urmat in continuare.