| focaa a întrebat:

Acum 7 luni am facut o operatie la nas din cauza ca nu puteam respira si aveam si deviatie de sept. A fost o operatie mai complicata, mai ales ca eu nu sunt majora, si nu aveam voie sa fac operatia pana nu eram majora. Ma rog, toate bune si frumoase, am facut operatia, am trecut prin dureri groaznice, intr un final totul a fost bine. Dupa 3 saptamani, am facut zona zoster. Pentru cine stie, cunoaste. Am stat cu dureri insuportabile 2 luni. De cand am luat vacanta am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau, sa fac puroi in gat de 3 ori pe luna, si nu cu dureri suportabile, dureri ingrozitoare. Imunitatea imi este scazuta, nu pot sa imi refac imunitatea cu orice vitamine si orice mancare sanatoasa posibila. Nu mai pot merge mult, obosesc, nu pot manca mult, nu mai pot face absolut nimic, ca nu sunt in stare. de cand am luat vacanta, stau in pat, cu perfuzii in mana, pentru ca durerile nu mi dispar decat daca stau cu astea. Duminica mi am scos perfuziile, luni mi a aparut iar, am fost iar la spital, alt tratament. a doua zi m am dus la alt spital, alt diagnostic, alt tratament. Maine ma duc iar, deoarece am facut niste analize si este posibil sa fi luat un stafilococ din spital.La spital mi s a spus ca daca nu trece si cu tratamentul de acum, o sa ma internez. Vreau sa stiu daca cineva a fost in situatia mea, si daca da, cum a reusit sa se trateze, am devenit o farmacie, la cate tratamente am facut, nu mai suport. Sunt depresiva. Am asteptat vacanta cu atata drag, si nu am iesit de 3 ori din casa. Nu ma simt in stare sa fac nimic. Astept raspunsuri, cu ce as putea face ca sa imi treaca. Multumesc, Funda si voturi! Multumesc :*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Ai facut o infectie in spital in urma operatiei si a pansamentelor. Se intampla destul de des din pacate. Se numesc infectii nosocomiale si sunt cu bacterii foarte rezistente la antibiotice. Zona zoster e data de o tulpina a virusul Herpes. E clar ca ai imunitatea scazuta si cred ca cel mai bine ar fi sa te internezi in spital si sa stai cateva zile cu perfuzii, ca altfel ar trebui sa iti faca antibioticele injectabil si sunt destul de dureroase si multe. Imi pare rau pentru tine ca ai pierdut vacanta, dar acum nu mai poti da timpul inapoi, trebuie sa te faci bine pana incepe scoala ca sa nu pierzi acolo. P.S.: stai linistita ca o sa te pui pe picioare repede!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca as fi unul din parintii tai as face o reclamatie la Directia de Sanatate Publica indicand sectia si spitalul unde ai facut operatia pentru ca nimeni sa nu mai pateasca ce ai patit tu! As face aceasta pentru ca, unii medici ascund si nu raporteaza cazurile de infectii nosocomiale despre care-ti spune userul "BGDs ".

| denigood a răspuns:

Saracuta de tine sad