| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am ai și eu o întrebare și vreau răspunsul urgent va rog.
Eu acum 3 săptămâni am început sa am crize de colica biliara.2 zile aveam crize o seara dormeam și eu ca om după iar apoi m.am hotărât sa merg sa fac din nou ecografie (ultima ecografie făcută acum 3 ani și calculul era de 20mm) apoi am aflat ca sa mărit nu mai țin minte cu cât. femeia aceea mi.a recomandat sa fac operația și mi.a dat no spa și altele de durere iar dacă nu îmi trece sa mă duc la spital. apoi am avut criza din nou și am ajuns la spital, acolo mi.a găsit inflamație la poatraa mi.a tratați dar totuși m.au dat trimitere la Iași. iar aici nu mai aveam nici crize nici dureri nimic am mai făcut ecografii(am uitat sa menționez ca piatra este de 1.9 cm. la VÂRSTA DE 18 ANI!). apoi ăstia de la Iași mi.au dat drumul pe baza ca o sa îmi treacă cu un tratament plus o injecție care se numește Dynastat dacă fac iar criza. Am ajuns acasă după 4 zile am avut din nou criza am fact făcut injecția, aceasta injecție mi.a făcut efectenegative nu mai vedeam eram moleșita nu puteam vorbi și altele.Dar îmi trecuseră criza. După 2 ore de starea asta am ajuns la spital cu salvarea de urgenta. Am ajuns acolo ochii îi puteam deschide mi.a trecut acea stare dar mă luaseră iar durerea de bila. mi.au făcut no spa și altele de durere.dar în acea seara când am ajuns duna toate calmante nu îmi trecuseră și nu am putut dormi decât o ora când mi.a făcut din nou injecție. apoi dimineață m.au trimis cu salvarea La Iași pentru ca aveam iar crize. Am ajuns aici m.au dus la reanimare mi.au luat probe pentru operație eram pregătită. dar îmi trecuseră durerea. au văzut ca mă simt bine m.au trimis la chirurgie și acici mă tine de 5 zile cu tratament și cu perfuzi.
Iar acum va întreb vi se pare normal sa mă tina 5 zile cu tratament și atât având în vedere ca ei îmi spun ca nu au ceva la paroscop? de ce nu m.au trimis la bucurești dacă știau ca nu au aparatura?
Nu mai pot sunt disperata. nu mai rezist sa stau aici cu tratament și atât eu vreau sa mă opereze odată dar doctorul meu Apropo nu cred ca vrea sa facă aceasta operație. Va rog din inima sa îmi dați și mie o părere...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Calmeaza-te si nu dispera--- daca medicii nu te-au operat de urgenta clasic, cu bisturiul,( in caz ca laparoscopul nu era functional la acel moment)inseamna ca viata ta nu a fost si nu este in pericol.Chiar daca intre timp aparatul a fost reparat, asta nu inseamna ca medicul chirurg nu vrea sa te opereze---te va opera la data deja programata! Intreaba-l cand te va opera---te vei calma mai repede decat asteptand parerile unuia sau altuia pe TPU!

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Poti fac cerere, tu sau parinti tai sa te mute la alt spital... din cate stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Nu vor părinți mei sa mă transfere în alta parte. eu vor aici.

| HiperSoul a răspuns:

Vezi ce zice medicul.