| monstercoup a întrebat:

Acum cateva luni bune imi curgea sange dintr o nara noaptea cand dormeam. vreo 3 zile mi a curs acum cand ma duceam sa fac baie cu prietenii pe drum iar a inceput sa imi curga tot pe o nara.am auzit pe cineva ceva legat de sange iute?thinking nu stiu ce inseamna si dc imi curge sange pe o nara, nu sunt sensibil nu am avut niciodata prbl cu sangerarile nazale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Probabil din cauza calduri.Lipsa de calciu mai provoaca sangerari nazale din cate stiu(am avut eu probleme dar pe la varsta de 7 ani).

| Andra_3863 a răspuns:

Epistaxisul.

pentru oprirea sangerarii se recomanda a sta in picoare si sa lasi usor capul pe spate; nu trebuie impins capul mult pe spate; poate determina inghitirea sangelui, ceea ce poate irita stomacul si declansa varsaturi; se recomanda scuiparea sangelui care se aduna in gura si gat, si nu inghitirea lui. apoi se recomanda curatarea foselor nazale, prin suflarea nasului usor. Dupa curatarea nasului, se recomanda compresiunea viguroasa a fiecarei nari.Va trebui sa respiri pe gura. Apoi se aplica o punga cu gheata pe nas si obraji. Gheata ajuta la oprirea sangerarii.Trebuie mentinuta apasarea continua timp de 10 minute; se recomanda folosirea unui ceas pentru cronometrarea perioadei de timp; aceste 10 minute pot parea mai mult decat atat; evitati decompresiunea dupa cateva minute, din curiozitatea de a observa oprirea sangerarii.Verificati daca s-a oprit sangerarea doar dupa 10 minute de apasare continua; daca nu s-a oprit, trebuie mentinuta compresiunea inca 10 minute; cele mai multe sangerari nazale se opresc dupa compresiunea directa timp de 10-20 minute;
Nu suflati nasul si nu introduceti nimic in interiorul lui timp de 12 ore de la oprirea sangerarii;

8. Odihniti-va timp de cateva ore!

dar mai bine te duci la medic cat de curand. poate fi ceea ce zic eu, sau nu.
[sunt la post-liceal asistente medicale.happy ]

| nighthope a răspuns:

E posibil sa fie fisurata vreo venisoara pe acolo, am patit si eu ceva gen, cand am fost mai mic 14-15 ani. am fost la orlist parca, si mi-a cauterizat aia ( a lipit-o cum ar veni ) cu o chestie nedureroasa laughing n-a durat mai mult de 1min. si n-am mai avut treaba dupa aceea, cel mai bine e sa te duci la un medic happy