| alina1234555 a întrebat:

Acum două săptămâni am vizitat-o pe bunica mea, nestiind ca are zona zoster. La scurt timp ea a ajuns la spital si atunci am auzit ca asa pot contacta virusul care declansează varicela. Acum după două săptămâni, am cred ca 20 de bube cu un vârf foarte mic care contine lichid, ma mănâncă pe rând,cand una cand alta, dar mentionez ca nu am decat pe spate,burtă, piept, pe fata doar 2 si in păr. Pe picioare, mâini si restul corpului nu am nimic. Am citit si am inteles ca apare pe tot corpul, e posibil sa fie o forma mai usoara de varicela sau e neapărat să apară pe tot corpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o forma mai usoara de varicela, e suficient sa ai 2-3 bubite pe corp.