| Epicx3 a întrebat:

Am o micuta problema: acum aprox. 2 saptamani, fratele meu a facut varicela. Acum el este bine, dar eu. Mi- au aparut acum 2 zile niste bube (in zona mainilor, picioarelor, cefei. Am observat ca si pe pielea capului.) Ma mananca ingrozitor, dar nu in permanenta. Prima data am crezut ca am luat si eu, dar am aflat ca eu am facut cand eram mica pojar si o alta forma. Deci doua forme. Totusi, in total sunt 3. xD Febra nu am, nici dureri de cap sau musculare. : | Am discutat si cu mama, care spune ca mi` ar fi aparut pe tot corpul daca era varicela. Insa eu cred ca pot aparea treptat. Mentionez ca au si lichid. Voi consulta un doctor, dar mai intai as dori o parere. ^^' Voi ce credeti? Sa fie varicela. sau altceva? Dau funda celui care reuseste sa ma lamureasca!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În mod SIGUR ai făcut ( şi tu ) varicelă!
Erupţia ( bubiţele ) apar/e TREPTAT, în câteva zile.

Dacă bubiţele arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Dacă e varicelă, atunci eşti contagioasă şi NU ai voie să ieşi în comunitate ( să mergi afară ).

Mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului şi apoi stai acasă.

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.
Dar poate dura chiar şi 3-4 săptămâni, depinde de fiecare organism...

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagioasă şi NU ai voie să mergi afară.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Dacă nu te scarpini, NU rămân semne.

Iar înainte de a merge afară ( în comunitate ) TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cu siguranta este varicela.
Ar fii bine sa consulti un medic ceva.
Te pup!

| Eviix a răspuns:

Da aste varicela.

| Eviix a răspuns:

Este *

| ferdin a răspuns:

Ai luat varicela de la fratele tau.Ar trebui sa chemi un doctor deoarece nu este indicat sa iesi din casa.