| asperger3 a întrebat:

Acum o oră am avut un scaun iar in el erau viermi albi mici. Cel putin asa am vazut. Sunt panicat maxim sad
Am 19 ani daca contează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziptrack a răspuns:

Probabil ca ai o dieta cu foarte mult zahar si putine fibre; fara destule fibre in alimentatie, bacteriile si fungile din colon nu se mai hranesc, ele nu mai genereaza destul acid butiric iar PH-ul de la nivelul colonului creste devenind astfel prea alcalin, adica un mediu propice dezvoltarii de viermi, paraziti, etc

Eu ti-as recomanda sa tii post cel putin 7 zile in care sa mananci foarte multa paine integrala facuta in casa (neaparat), terci din ovaz integral (ovaz integral dat la rasnita, adaugat sare si 3 portii de apa si fiert in timp ce amesteci mereu...se face ca un fel de mamaliga), mancare gatita cu multe radacinoase si sa consumi DOAR apa calda/fierbinte. Fara zahar, fara carne si fara alta mancare in afara de ce ti-am recomandat.

Painea o faci din faina integrala de grau, apa, ulei, sare, zahar, drojdie. Painea integrala si terciul din ovaz, prin aportul mare de minerale si fibre iti va hrani si sustine sistemul imunitar (adica microbiomul), iar apa calda te va ajuta la digestie plus ca iti va ajuta sistemul imunitar prin cresterea temperaturii corpului.

Nu e de gluma, daca continui asa, exista posibilitatea ca in cativa ani sa faci cancer la colon si pe urma e destul de greu de scapat de el.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Google prietene, nu te mai panica aiurea.
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552
E posibil sa ai paraziti intestinali.
Citeste acolo si nu e grava treaba. Poate sa treaca si fara tratament. Totusi ar fi indicat sa vizitezi un doctor :)
Succes!

| aXy99 a răspuns:

Du-te la doctorul de familie. Vei scapa de ei cu niste pastile, nu e chiar atat de grav.

| Donsavas a răspuns:

Elimina i prin metode de curățare a colonului! Sunt paraziti si trebuie eliminați cat mai repede. Sunt atatea metode de detoxifiere a colonului pe net, citeste le!

| zăGhost a răspuns:

Calmeaza-te! Du-te la medic cat de curand. Cu medicamente si regim trece.

| Ionut58282856 a răspuns:

Probabil paraziti intestinali, mergi la medic

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Maaah fratele meu alb! Imi pare rau...
Sper ca nu faci troll.
Ai mancat ceva stricat? Nu stiu ce sa zic dar chiar vreau sa stiu de la ce a fost...