Întrebare recomandată | playerno a întrebat:

Acum opt luni am luat pilula de a doua zi, acum suntem in aprilie, iar de la inceputul acestui an menstruatia imi vine de 2 ori pe luna. Doar ca a doua oara cand imi vine curge mai putin. Aceasta sa fie o dereglare hormonala de la pilula? Desi nu cred pentru ca a trecut mult timp. Sau poate sa fie un semn de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In cazul tau, cu siguranta ca este sarcina!
Dupa o luna, adica dupa ce vei naste, trebuie sa ajungi si la un medic.

| playerno explică (pentru neutrino):

De unde stii ca e sarcina?

| Alcyon a răspuns:

Sigur ca poate fi o dereglare hormonala, de la pilula aia. Ar fi bine sa mergi la un medic, fiindca nu-i normal ce ti se intampla. E posibil sa te anemiezi.

| playerno explică (pentru Alcyon):

Dereglarile hormonale pot inceta de la sine? Adica e posibil acet lucru? Pentu ca luna asta nu am mai avut nicio problema.

| Alcyon a răspuns (pentru playerno):

Da, desigur. Poate n-o sa mai ai probleme.

| SilviaStefan a răspuns:

Pilula are reactii secondare in dereglarea hormonala

| deadlykiss a răspuns:

Cel mai probabil e dereglare hormonala, ai nevoie de un endocrinolog.

| BrownyBrown55 a răspuns:

Deh, un destept e ala. Nu are cum sa fie sarcina. Clar e dereglare. La mine e in avantaj, hehe, imi vine la 2 luni.

| snifyy a răspuns:

Mai bine fa un test de sarcina si daca este negativ clar este o dereglare hormonala. Macar te vei linisti.