| anonim_4396 a întrebat:

Agenezia de corp calos este o malformatie ce se poate regenera?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, este ireversibila.

1 răspuns:
mlm
| mlm a răspuns:

Agenezia de corp calos reprezinta o tulburare rara prezenta la nastere (congenitala) ce se caracterizeaza prin absenta partiala sau totala (ca urmare a lipsei de formare - agenezie) a unei regiuni din creier care interconecteaza cele 2 emisfere cerebrale. Aceasta regiune se numeste corp calos si este alcatuita in general din fibrele nervoase cu dispozitie transversa. Boala poate sa apara izolat sau in asociere cu alte malformatii.Inca nu s-au descoperittratamente pentru aceasta malformatie, se poate face numai terapie terapeutica pentru a ajuta pacientul sa se adapteze in mediul social.Sanatate.