| SilentRain a întrebat:

Ai donat vreodata sange?
Stiai ca donand sange poti salva chiar si trei vieti
Din cantitatea de sange donata o singura data se pot extrage elementele care pot salva vietile a trei pacienti.

Celulele rosii (hematiile) – se pot pastra 35 zile si se folosesc in special la pacientii din salile de operatii si reanimare.
Trombocitele – se pot pastra maxim 5 zile si sunt de mare ajutor bolnavilor de cancer si leucemie.
Plasma – poate fi congelata si rezista pana la un an, este folosita in principal in tratamentele accidentatilor si bolnavilor cu arsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| SilentRain explică:

Incearca niste suc de rosi e mult mai sanatos

| LPCTSTR a răspuns:

Esti sigur ca actiunea pe care ai mentionat-o este sanatoasa din punct de vedere psihic? Sau macar faptul ca raspunzi la misto?
Stiai ca majoritate persoanelor care raspund pe TPU o fac de placere si din dorinta de a fi de ajutor?
Stiai macar ca fiecare caracter postat se stocheaza pe niste servere? Stiai macar ca spatiul de stocare pe care serverele il dispun pentru a stoca aceste caractere costa bani? Stiai macar ca fiecare caracter "introdus gresit" aici este doar bataie de joc(in majoritatea cazurilor)?
Prin urmare, daca nu imi poti raspunde la aceste intrebari, nu numai ca iti bati joc de niste bani, dar iti bati joc si de altii.
Astept argumente prin care sa imi dovedesti faptul ca nu iti bati joc si dovezi prin care imi si ne poti arata faptul ca nu degeaba te-ai bagat in seama si ca ai avut un motiv bine intemeiat pentru a distruge pacea si linistea noastra sufleteasca cu aceasta afirmatie.

| Elena9328 a răspuns:

Nu am donat că nu am 50 de kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am HIV chiar vrei sa donez? laughing

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu pastreaza-l pe tot numai pentru tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Hai ma ca nu sunt egoist laughing

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

De fap n-ar fi rau sa ii donez ceva sange lui Dragnea, si lui Vicor Ponta

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi că ți-a fugit virgula! Poate o găsești printre râsetele tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ma dau batut, unde trebuia pusa virgula?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am HIV, chiar vrei sa donez? laughing"

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Cu prima ocazie, fi sigur ca am sa donez. Mai am 8 zile pana la majorat big grin

| Rihhana1 a răspuns:

Stiai ca poti contacta boli cu transmitere prin acul de transfuzie?
Stiai ca iti slabesti organismul?
Sunt multe plusuri si minusuri in aceaste transfuzii.

| Donsavas a răspuns (pentru Rihhana1):

Nu,nu iti slăbești organismul dacă donezi, având o creștere armonioasă si fiind sănătos. Nu te imbolnavesti din asta. Nu iei nicio boala infectioasa de la acele sterile si sigilate din acele centre. Nu mai descurajați aiurea, oamenii nu donează din dezinteres, nu de nesiguranța procedurilor.

| Rihhana1 a răspuns (pentru Donsavas):

Sa fiu sincera si eu as vrea sa donez sunt o persoana cam anemica si ma voi trezi pe jos daca fac asta.
Este un adevar in anumite carti esti precizat ca anumite boli se pot lua prin tranfuzii sangvine.

| Donsavas a răspuns (pentru Rihhana1):

Boli infecțioase e putin probabil. Anemia se trateaza si se si vindeca.
Vitamina c + suplimente fier=antianemic forte.

| Rihhana1 a răspuns (pentru Donsavas):

Asa este dar vezi tu anemia revine mereu la mine. happy
Transfuziile sunt pentru persoanele puternice si care nu sufera de anemie.