| martutza a întrebat:

Ajuta somnul si la altceva in afara de odihna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da. Ajuta si la frumusete si la dezvoltarea imaginatiei.Multe solutii stiintifice ale unor savanti le-au aparut in somn.

| baru a răspuns:

Da la sex

| gabriela a răspuns:

Da! ajuta la gandire logica! dormi mai mult

| scarly86 a răspuns:

Transforma memoria de scurta durata in memorie de lunga durata, te ajuta sa nu innebunesti datorita problemelor de peste zi, de asemenea, in timpul somnului se regleaza secretia anumitor hormoni.

| MariuZ a răspuns:

La foarte multe. Uite, citeste:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Somn

| sasha a răspuns:

Sa te trezesti din betie, sa ai vise, iar din punct de vedere " medical" nu stiu sigur la ce in afara de odihna incearca sa nu dormi si atunci vei vedea daca ajuta si la alt ceva happy

| AGGA a răspuns:

Somnul este esenţial pentru viaţă. Animalele private de somn au murit. Lipsa somnului poate afecta sănătatea şi chiar viaţa oamenilor. Un studiu efectuat de Societatea Americană de Cancer a indicat o creştere a riscului de deces de 1, 8 ori mai mare la persoanele sănătoase care au dormit doar 6 ore pe noapte faţă de persoanele care au dormit 7-8 ore pe noapte.Fiinţa umană are nevoie în medie de 8 ore de somn pe zi, iar când durata somnului este prelungită Cresc semnificativ atât Atenţia cât şi Performanţele Intelectuale, Emoţionale şi Fizice pe timpul întregii zile.Somnul insuficient pe termen scurt duce la degradarea treptată şi cumulativă a performanţelor intelectuale, atenţiei şi comportamentului. În acelaşi timp creşte timpul de reacţie la evenimente, se reduce vigilenţa, gândirea devine înceată şi confuză şi creşte durata rezolvării problemelor.
Somnul insuficient pe termen lung generează şi agravează problemele de sănătate, scurtând astfel speranţa de viaţă. Deci clar ajuta la mai mult decat odihna.tongue

| Nu conteaza a răspuns:

Dupa un somn bun vezi lucrurile altfel, te relaxezi, doar in somn poti creste

| didee a răspuns:

Nu ai auzit de somnul de frumusete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La crestere, banuiesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Somn

| BeatriceKnowles a răspuns:

Dap. la crestere. imbunatatierea memorie... sh altele.