| nicko a întrebat:

Ajutoooor!Cant la saxofon de un an.In decembrie am fost la un concurs (primul meu concurs).Inainte am dat un recital care a mers destul de ok.Nu aveam nicio temere inainte de concurs dar cand am urcat pe scena au inceput sa-mi tremure mainile,sa-mi bata inima tare,sa ma inrosesc si cand am inceput sa suflu parca ma strangea cineva de gat.Nu mi-au iesit acutele(sunetele a 3a octava) si la sfarsitul primei piese...am uitat chiar notele de la sfarsit care erau banale,apoi la a doua piesa una de jazz Autumn leaves am avut multe lapsusuri si la improvizatie si la partea lenta.Am plans foarte mult si am intrat in depresie ,eram dezamagita imi venea sa renunt,pe deasupra mi-au mai dat si premiul III,pentru ce ,ca m-am facut de ras?A fost cea mai urata experienta a vietii mele.Bineinteles ca toata lumea m-a felicitat si m-a incurajat ca asa e prima data dar nu inteleg imi iesea perfect.
In mai am alt concurs si sunt disperata.Daca o sa patesc la fel adica o sa uit fragmente din piesa?Numai cand imi imaginez ca sunt acolo in fata juriului uit ,ma incurc,aseara am studiat plangand,imi facusem o criza de nervi.Am inceput sa studiez si rar,e ciudat ca am avut lapsus la fragmente usoare nu cele care le tocisem si pentru care ma temeam.
Sa va zic greseli pe care ma gandesc ca le-am facut:
1)Am avut o corepetitie cu pianul si nu mi-a iesit undeva in dimineata concursului si am inceput sa ma agit
2)I-am ascultat pe ceilalti concurenti din Chisinau care sunt foarte buni si vazandu-i cat de buni sunt practic am uitat ce-i cu mine
Ce sa fac mi-e foarte frica sa nu se repete mentionez ca sunt o persoana care studiaza caci imi place foarte mult.Toti imi zic ca sa nu ma mai gandesc ca totul o sa fie bine ca daca gandesc rau nu e bine,DAR NU POT ma bantuie gandul acesta,nu pot suporta inca o dezamagiresad.Cum sa fac sa ma gandesc la melodie nu la note nu la cei din jur,plus si simplu nu ma pot concentra uneori si ma transform .Nu sunt o persoana numaidecat timida,sunt sociabila nu am probleme dintr-astea decat atunci cand cant in public .Si asta din decembrie ,m-a marcat.
Medicul de familie m-a cam luat in ras adica a zis ca sunt constructive emotiile mi-a dat ea ceva de plante niste pastilute roz dar nu stiu daca o sa aiba efect o sa incerc intr-o zi sa vad cum ma simt.Dar o sa ajung in ziua concursului cu pastile fara efect si cu mine tot disperata.Ma rog la Dumnezeu sa ma ajute ca a devenit cea mai mare dorinta a mea dar daca iar uit?cum sa fac sa nu mai gandesc asa am incercat si exercitii de pe internet plus si simplu nu merge NIMIC.Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nicko explică:

Pur si simplu* scuzati

| lovekiti a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ai incredera si sa iti imaginezi ca in sala nu e decat familia ta sau prietenii lasa melodia sa iti treaca prin inimia!
Funda
?

| RaluLuluRal a răspuns:

Probabil iti mai trebuie antrenament.Aici nu ma refer sa stuziezi mult ma refer ca ar trebui sa chemi pe cineva (prieteni, colegi etc.)si sa studiezi in fata lor.