| didik15 a întrebat:

Ajutoor! am facut rubeolacrying sunt deja in a 2 zi. Raspundeti-mi la cateva intrebari:in cate zile trec bubitele? ce nu am voie sa mananc? pot face dus in fiecare zi? daca ma scarpin raman urme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmed a răspuns:

De fapt nu te speria este o boala usoara, mult mai usoara decat pojarul sau varicela este si aceasta o boala a copilariei care se face o singura data.Ce trebuie sa stii? : Nu ai voie sa iesi afara din casa astfel incat incearca sa stai in casa si sa faci caldura mare, va trebuie sa faci repaus iar in cazul in care faci temperatura va trebui sa iei paracetamol ( nimic, nimic altceva, nici macar mixturi si tampeni, doar paracetamol ) in 2-3 zile bubitele vor disparea si in 7- 8 zile vei putea iesi afara ...NU TE SPERIA de ce debiteaza astea care mai scriu!

2 răspunsuri:
| Rebbbeca a răspuns:

Stiu ca raman semne.Cheama doctorul, nu e de glumit.Trebuie sa iti dea tratament si el iti zice ce ai voie si ce nu. Sper ca te-am ajutat sad

| SiLvEr1337 a răspuns:

Bubele trec in 2-3 saptamani, nu ai voie sa faci baie sau dusi si nu te scarpina ca raman urme.