| RM a întrebat:

Joi am facut rubeola dar deja mi-au cam trecut bubitele. Se mai vad cateva putin pe ici, pe colo insa ma mananca putin si pielea. Intrebarea mea este: am voie sa fac baie sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pana nu trec toate bubitele nu ai voie sa faci baie. Mai ai rabdare vreo 2-3 zile, unge bubitele cu pasta cu apa, de la farmacie, ca sa se usuce mai repede si sa nu-ti mai produca mancarimi. Este f. important ca bubitele sa se usuce si sa cada singure (fara a fi "ajutate"), pentru a nu-ti ramane cicatrici (mai ales pe fata) pe viata. Si f.f. important este sa nu iesi din casa. Sanatate maxima!

| Raniia a răspuns:

Poti face dus, eruptia dureaza 3-4 zile si nu lasa cicatrici.Pentru mancarime poti sa folosesti un antihistaminic-claritine o jumatate de tableta sau o lingurita de sirop.Stai inca 7 zile in casa dupa ce dispare eruptia.

Răspuns utilizator avertizat
| decodesky a răspuns:

Damn happy intreaba un doctor

| alexytzyq a răspuns:

Pai poti face baie asa cred...cel mai bine intreaba medicul

| helle a răspuns:

Cred ca ai voie. Si eu tot joi am facut si cred ca sunt in acelasi stadiu ca si tine. La mine se mai vad asa adanc in piele si ma mananca foarte putin. Eu nu am facut baie, insa azi voi face.