| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor acnee. Am fost la dermatologie pentru ca de 4 luni ma confunt cu cosuri care ies sub piele in zona barbie in special. Doctorul mi-a recomandat anticonceptionale Roacutane sau Dianne 35, plus cateva creme. Nu stiu ce sa aleg dintre aceste 2 anticonceptionale, mai ales că stiu ca au reactii adverse si fiecare trebuie luate pe o perioadă lungă de timp. Imi este teama ca ma voi îngrașă, imi este teama ca pe parcursul tratamentului ma voi umple de coșuri pentru ca asta se intampla in procesul de vindecare. Nu stiu ce sa fac, am platit consultație la un medic, profesor universitar care mi s-a parut atat de neprofesional modul în care mi-a analizat problema. Am stat 9 minute in cabinet si nici nu s-a ridicat de pe scaun sa se uite la acneea mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor) am ras mai mult decat ar fi trebuit la asta

| Bondarel99 a răspuns:

Cine ti-a zis ca Roacutane înseamnă anticoncepționale?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu-ti strica sanatatea cu nticonceptionalele! cauta sa faci o cura de dezintoicare; eventual poti incerca o cura, cu argila alba!

| Angels5646 a răspuns:

Bunahappy
Si eu ma confrunt cu acnee de foarte mult timp, pe mine m-q ajutat extrem de mult Zineyt. In 2 saptamani deja s-au vazut rezultate foarte bune. Nu stiu ce faceam fara el. Se aplica pe zona cu probleme de 2 ori pe zi: dimineața si seara
Eu iti recomand sa nu iti strici sanatatea ci anticonceptionale.