| Alinaalian1234 a întrebat:

Ati folosit crema anti acnee Roaccutane. As dori sa stiu o parere despre aceasta crema. Multi oameni spun ca nu e buna de nimic, alti spun ca e o creme minune, cu care au reusit sa scape de cosuri. Asi dori sa stiu ce reactii adverse ar putea sa apara. FUNDA celui care ma lamureste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| deusfarm a răspuns:

Roaccutane nu este o crema. Sunt capsule de 10 sau 20 mg indicate in tratamentul acneei; nu se administreaza DECAT la indicatia medicului si numai daca forma ta de acnee nu raspunde multumitor la alte tratamente ( creme ). Inainte de a se prescrie Roaccutane medicul cere o serie intreaga de analize; medicamentul are multe efecte adverse, se face monitorizare si pe timpul tratamentului - analize. Deci tratamentul nu poate fi facut decat cu indicatia si monitorizarea medicului, mai ales ca dureaza cateva luni bune. Daca ai probleme cu acneea consulta medicul dermatolog, care probabil iti va indica Retin-A crema, Brevoxyl, Skinoren sau altceva + sapun sau gel pentru spalat potrivit pielii tale; nu face experiente pe fata ta pentru ca acneea nu este o asa usor de abordat si tratat. Succes.

| AncutaM a răspuns:

Roaccutane sunt pastile. Inainte de pareri, citeste niste informatii reale despre ele http://acneea.info/roaccutane/

Tot acolo gasesti si comentarii care cred ca ar putea sa-ti fie utile.

In general Roaccutane este pentru formele severe de acnee si implica niste riscuri. Nici prin gand sa nu-ti treaca sa iei Roaccutane fara recomandarea medicului!