| Rares93 a întrebat:

Astazi, am fost la dermatolog si mi-a spus sa iau Isotretinoin. Tot astazi l-am inceput si sunt un pic speriat deoarece am auzit ca in primele 2 saptamani iti vor izbucnii pe față acneele mai rau. Este adevatat? Ma simt pregătit psihic pentru 5 luni de tratament si de reactii adverse dar vreau sa stiu daca la 100% din cazuri iti izbucneste mai tare la inceputul tratamentului acneea. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Salut. Am facut si eu tratament 6 luni cu isotretinoin si pot confirma ca in prima saptamana mi s-a inrautatit acneea. Din fericire cosurile care mi-au aparut in acest timp au fost micute si nu au lasat cicatrici. Efecte adverse pot fi multe, dar probabil se vor manifesta doar cateva. Dintre acestea amintesc: piele uscata si sensibila, buze uscate, inrautatirea acneei in primele zile de tratament si cresterea enzimelor hepatice. Pe acestea le-am avut eu si probabil majoritatea utilizatorilor. Pot aparea si reactii adverse mai grave, dar sansele sunt mici. Nu te speria, mare lucru nu ai sa patesti, rezisti si tu o saptamana, presupun ca ai destule creme si geluri pentru cosuri si hidratare. Foloseste protectie hepatica.
PS: Nu vreau sa te sperii, dar daca ai depresii ori ganduri suicidale intrerupe tratamentul si instiinteaza-ti medicul dermatolog. Sunt cazuri rare, dar exista si nu trebuie sa degenereze. Majoritatea medicilor nu amintesc efectele adverse posibile.

| Rares93 explică (pentru aXy99):

Salut! Multumesc pentru sfaturi! medicul m-a instiintat cu tot ce edte nevoie si am cremele necesare create de el in laborator pentru tipul meu de acnee. Mai am o intrebare. In cat timp s au văzut diferentele la tine? Ai o față "curata " acum?

| aXy99 a răspuns (pentru Rares93):

Da, am o fata curata acum, cateva cicatrici pe spate, dar pe fata nu se vad. Nu mai tin minte exact cat timp am durat, parca in doua luni aveam fata curata sau aproape curata.

| Rares93 explică (pentru aXy99):

Ah ok. mersi mult! Nu am o acnee extrem de severa si deja dupa prima zi sunt mai uscate si arata putin mai bine! Sper sa am si eu rezultate! Multumesc mult!