| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor crying am racit si dupa cateva zile nu mai simt niciun gust...doar amar...acrisor.si cam atat...va rog sa ma ajutati.sunt disperata.de ce nu mai simt niciun gust/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o viroza tampita care te face sa-ti pierzi temporar mirosul. Fiindca tu de fapt simti gusturile (ele sunt patru: amar, dulce, acru, sarat), dar nu simti mirosurile, aromele). Nu intra in panica, o sa-ti revii.
In primul rand nu-ti pune sub nici o forma picaturi in nas (nici un fel) si in al doilea rand pur si simplu ai rabdare. Eu am patit-o de doua ori. Prima data am inceput sa-mi revin dupa vreo 4 zile si mi-am recapatat gustul la 10 zile de la vindecarea racelii, a doua oara a durat vreo doua luni jumatate pana am revenit la normal. Eram si eu disperata, vreo 3 saptamani nu simteam nici daca puneam sticla de parfum la nas.

1 răspuns:
Laur
| Laur a răspuns:

Daca le simti pe astea 2 cum zici ca nu simti nici unul? happy

Asteapta cateva zile si o sa-si revina, probabil si cu mirosul stai mai prost zilele astea... Sanatate!