Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ajutor!
Azi dimineata m-am trezit la 5, pentru ca nu mai puteam de durere de stomac/ceva din partea de sus a abdomenului. Ma fosmondeam prin pat, pana cand, la un moment dat am trezit-o pe mama si i-am spus ce am. Atunci mi-a adus un ceai de musetel fara miere si fara lamaie. Brusc am simtit nevoia de a merge la toaleta si am realizat ca am diaree. M-am intors in pat si usor, usor am baut ceaiul si m-am mai dus o data la toaleta din aceeasi cauza. Mama s-a dus la magazin si apoi mi-a facut un ceai de menta.
M-am intins in pat si am observat ca din pozitia asta, ma doare partea aceea mai tare.
Am plecat la scoala cu niste dureri crunte, care s-au mai ameliorat, dar apoi s-au "ascutit" si au tinut-o tot asa pana acum.
Dupa ce am ajuns acasa m-am simtit mult mai bine, dar apoi m-a luat brusc durerea.
Acum, dupa ce am mai mers o data la toaleta, mi-e mai bine si sper sa fiu asa in continuare.
Mentionez ca durerea a fost in general sub osul pieptului, dar la un moment dat semana cu cea menstruala.
Daca durerea va reveni ce ar trebui sa fac?
Ce credeti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu trebuie sa fortezi stomacul cu mancare grea, incearca o supa de legume, covrigi de Buzau si ceai de menta! Daca durerea revine, mergi la medic!

| danielaxyz a răspuns:

Eu iti recomand tinctura de galbenele, e buna pentru orice legat de stomac

| IAmSoDifferent a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un medic. el va sti cel mai bine ce ai si iti va da ceva sa iti treaca. asa noi te ajutam mai putin, poate chiar sa iti dam si raspunsuri ' proaste ' sa zic asa.
O zi buna! Sa te faci bine :*!

| raullik007 a răspuns:

Cel mai bine...du-te la doctor iti va scrie un medicament sau un calmant..totul va fi bine, Crede-ma!

| faramatania a răspuns:

Întrebarea ta se adresează unui cadru avizat,iar pe aici nu cred,sincer, să întâlnești așa ceva. Dacă în situația pe care o menționezi ai ajuns totuși la școală, de ce n-ai mers la cabinetul medical pentru a explica acolo ce ai, și poate primeai și o scutire medicală pentru ziua respectivă, sau pentru o perioadă mai lungă, în funcție de constatarea medicului+medicația respectivă. Dacă durerea va reveni asta va trebui să faci.E cel mai indicat, fără probleme și fără suspiciuni.Prescripțiile unor neavizați pot fi complet eronate, iar la capitolul acesta nu cred că e cazul să riști.Multă sănătate, și o zi cât mai bună.

| BuGz a răspuns:

Go go go le un mefic de familie
cred ca ai racit la stomac
si e grave stea big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Dudyy a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti. Si mie mi se intampla, este din cauza stomacului. Daca ai gastrita -cum am eu- trebuie sa stii un regim si sa nu mananci toate prostiile, si orice ai face nu sta flamanda! Eu luam debridad si No Spa de 80 -daca ai mai putin de 14 ani nu ti-as recomanda de 80- si ma mai lasau durerile. Dar mai bine este sa-ti suni doctorul si sa-ti faci o programare. Ai grija si insanatosire grabnica:*

| Dudyy a răspuns (pentru Dudyy):

Ow. Am uitat, ca sa nu te mai doare incearca sa stai intr-o parte, Nu pe spate si nu pe burta!

| Paull18 a răspuns:

Hmm. nu stiu ce sa zic, daca ai diaree s-ar putea sa fie o toxinfectie alimentara. du-te la medic la un consult. bafta

| The1smartiest a răspuns:

Mananca sanatos si nu o sa ai nimic..salate, fructe, legume, apa fara prajeli fara uleiuri fara mec donald"s fara kfc. happy insanatosire grabnica!

| BadResonance a răspuns:

Probabil Te ai racit la stomac.Si eu am patit-o, dar cu timpul va trece.Iti recomand sa nu bei apa rece, sa mananci foarte uscat, ceai fara zahar si mai mananca paine brajita (incearca pe tot posibilul sa o prajesti FARA ulei)si in cateva zile iti va trece. Dper ca ti-am fost de mare ajutor.

| NOname0917 a răspuns:

Recomandat ar fi ceaiul de macese... ajuta si in cazul durerilor de apendicita

| Chiorix a răspuns:

Bună VitaminaA!

Cred că ai răcit la stomac sau ai apendicită. Totuşi mai bine te+ai duce la doctor.

Sper să te faci bine.Crăciun fericit!

Semnat Chiorix!

| lKopilasFaraNasl a răspuns:

Este clar. Orice copil sa adult au un fel de "interocolita". Aceasta apare dupa ce stomacul a fost expus unei vremi nu numai convenabile lui (Adica stomacul tau a fost expus raceli). Clar ca trebuie sa bei ceaiuri(Iti recomand sa pui si lamaie si miere in ele).Pai trebuie sa ti un fel de regim suplimentar aproximativ.

| paulapatricia a răspuns:

E posibil sa ai gastroduodenita, fa un control

| venneulerm a răspuns:

Ia o sticla umple-o cu apa calda si pune-o pe locul durerii. mananca de regim. Insanatosire grabnica!